Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Парите
  3. Експерти алармират: Финансовата стабилност на България е в опасност заради кризата с румънската компания „Евроинс“

Парите

Експерти алармират: Финансовата стабилност на България е в опасност заради кризата с румънската компания „Евроинс“

Експерти алармират: Финансовата стабилност на България е в опасност заради кризата с румънската компания Евроинс - Tribune.bg
Снимка:

Пред огромна опасност е поставена финансовата стабилност на България заради кризата с румънската компания „Евроинс“. Това алармират финансисти, които разкриват подробности за схемата, по която се цели източването на големи активи от българския пазар, пише ПИК.

„Евроинс“ Румъния има инвестиции за 200 млн. лв. във фондове, опериращи на българския капиталов пазар, където дневният оборот е 2 млн. лв. Според експерти недобросъвестен управител на дружеството в Румъния би могъл да изиска изтегляне на тези 200 млн. инвестиции, за да бъдат незабавно предоставени за тяхно ползване в Букурещ. Това пък ще дестабилизира българския пазар и може да постави в риск цялата финансова стабилност на страната, а с това и влизането ни в еврозоната.

Финансисти обясняват, че на борсата инвестират български пенсионните фондове, банки и застрахователни дружества, като всички те оперират с парите на милиони българи. Една, предизвикана от такива действия, дестабилизация на пазара ще повлече парите на всички тези институционални инвеститори.

Ако се стигне дотам, че инвестициите на „Евроинс“ Румъния у нас бъдат изтеглени и се стигне до крах на борсата и капиталовия пазар, има огромен риск за пенсиите на българските граждани. А подобна криза може да предизвика и смут в банковата система.

Финансова криза, наред с инфлацията, ще е край на надеждите за присъединяване на България към еврозоната в близките години.

Координираната атака, за която има подозрения, че е свързана с корупционен натиск, срещу най-голямата българска компания в Румъния може да остави двете страни извън Шенген. Разрастването на кризата е силно вероятно да се превърне в поредната спирачка за амбициите на България и Румъния.

Анализатори добавят, че зад опитите за дестабилизация на двете държави надничат руски интереси. Само агресорът има полза от създаване на напрежение между две гранични на конфликт страни, каквито са България и Румъния. Затова е силно вероятно да става въпрос за хибридна атака, в следствие на продължаващата една година война.

Какво точно се случва в Румъния?

В северната ни съседка е в ход опит за унищожаване на печеливш и функциониращ бизнес чрез налагане на подставени лица, начело на компанията „Евроинс“. Схемата минава през няколко конкретни държавни служители, които упражняват бюрократичен произвол над „Евроинс Румъния“ и служителите ѝ в Румъния вече повече от 3 години.

Целта на румънските държавни служители е да поставят начело на „Евроинс“ Румъния близки до банкрутиралата „City Insurance“ лица, от която бяха източени близо 400 млн. евро, преди отговарящите за застраховането в румънския финансов регулатор ASF – Кристиян Рошу и Марчел Валентин Йонеску да признаят, че има проблем.

Рошу и Йонеску посъветваха собственика на „Евроинс“ да слее потъващата „Сити“ с дъщерната българска компания в Румъния – „Евроинс Румъния“ за да може българският потребител да поеме финансовата и икономическа щета. Това не се случва и вече опитите са дружеството да бъде унищожено.

Схемата е добре позната и използвана в Румъния с поне две други компании, които първоначално биват поставени под временна регулация със служебно назначено ръководство, а в последствие същото вече ръководство обявява, че са нужни още средства. Така се привлича нов инвеститор, който влага определени средства и се обявява за собственик, а в последствие същите тези две компании вече не съществуват.

Именно това е сценарият, който задължително трябва да бъде избегнат и не трябва да се допуска в „Евроинс“ Румъния да влезе временна администрация.

Медията припомня, че „Евроинс“ Румъния е част от холдинга „Еврохолд“, който е най-големият холдинг в България и оперира в 12 държави, има 2.5 млрд. евро приходи и в него работят над 6000 служители. През миналата година компанията реализира най-добрата година в своята история, в това число отлично се представя застрахователният бизнес на холдинга. „Еврохолд“ е институция с рейтинг от водещата агенция Fitch, която за поредна година даде положителна оценка за доброто развитие на всички компании в групата.

„Евроинс" Румъния е напълно изрядна и изплаща за 4-5 дни щети, за които срокът е до 30 дни. Компанията е в много добро финансово състояние, със солидни финансови наличност - над 70 млн. евро и е на добра печалба през миналата година.

Доброто състояние на „Евроинс“ Румъния се потвърждава от поредица международни одити през последните месеци, включително извършвани заради решението на авторитетната международна банка ЕБВР, която е акционер с дял от близо 10%, да увеличи своето участие в застрахователното дружество. Всички проверки са единодушни, че компанията е здрава.

Анкети