Парите
Финансират обучения за цифрови умения с инвестиция за над 1 млрд. лева
Дигиталните умения на българите са на ниско ниво, а страната ни изостава по темповете на цифровизация. По този показател сме на предпоследно място сред страните членки на Европейския съюз. В същото време проучвания показват, че в следващите 10 години 90% от работните места у нас ще изискват поне средно владеене на тези технологии, а към момента само 7 на сто от малките и средни предприятия са осигурили обучение.
Данните изнесе министърът на труда и социалната политика Иванка Шалапатова на конференция, посветена на предизвикателствата пред дигиталния и цифровия преход. За да се навакса изоставането е предвидено със средства от Плана за възстановяване и устойчивост и програмата "Развитие на човешките ресурси" да започнат мащабни обучения, обяви Шалапатова, цитирана от БНР.
„В периода 2023-2027 година ще инвестираме над 1 милиард лева за финансиране на различни възможности за обучение на работната сила с фокус върху повишаване именно на цифровите умения. Предвижда се поне 660 000 лица в трудоспособна възраст да бъдат обучени за дигитални умения до 2027 година. Заложена е амбициозна национална цел до 2030 г. да се достигне участие в обучение всяка година на 35.4% от населението, и то населението в най-активна трудоспособна възраст“, обясни Шалапатова.