Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Парите
  3. Гечев: България ще получи едва около 10 млн. евро от новата компенсация на ЕК заради украинския внос

Парите

Гечев: България ще получи едва около 10 млн. евро от новата компенсация на ЕК заради украинския внос

Гечев: България ще получи едва около 10 млн. евро от новата компенсация на ЕК заради украинския внос - Tribune.bg
Снимка:
© НС

България ще получи едва около 10 млн. евро от допълнителния пакет на ЕК от 100 млн. евро за компенсация на земеделските производители в най-засегнатите от украинския внос на култури черноморски държави. Те са 5 – Полша, Унгария, Словакия, Румъния и България. Това обяви днес служебният министър на земеделието Явор Гечев по време на изслушването му в парламента по повод казуса с вноса на зърно от Украйна.  

„Късно снощи стана ясно, че Комисията отпуска само 10 млн. евро в подкрепа на България. Това категорично е крайно недостатъчно. Имаме за около 3 млрд продукция, които ние трудно ще реализираме. Както и да ни компенсират няма да стигнат“, коментира Гечев.

Припомняме, че по сигнал за проблеми на местните пазари и за сериозни загуби на земеделските производители в няколко европейски държави, сред които и България, ЕК въведе забрани за внос на пшеница, царевица, рапица и слънчоглед от Украйна. Безмитният внос на тези 4 култури ще бъде преустановен за Полша, Унгария, Словакия, Румъния и България до 5 юни, но транзитните коридори ще продължат да функционират.

Официално: ЕК забрани вноса на 4 земеделски продукта от Украйна

По думите на Гечев държавата ни настоява пред ЕК към този забранителен списък да бъдат добавени още два продукта - мед и сухо мляко, тъй като държавата ни търпи сериозни загуби и от техния внос.

„50% от слънчогледа, който е влязъл в Европа, на практика е влязъл в България, което е някъде около милион тона за миналата година", съобщи той и допълни, че проблемът по отношение на пшеницата не е толкова значим. Констатирано е, обаче, че за предходната година има значителен внос на слънчоглед, сухо мляко, както и удвояване при вноса на меда.

Гечев подчерта, че изкупната цена на млякото за последните 3 месеца се е сринала с 30%.

„Цената на млякото беше 1,10 - 1,20 лева сега е - 0,8 стотинки, но това е изкупната цена, което реално не се отразява бързо на крайните цени. Проблемът остава за производителите“, подчерта Гечев.

Служебният министър на земеделието още веднъж обяви, че в Украйна се ползват забранени в ЕС вещества при производството на земеделски култури, но това не значи, че пшеницата, която излиза накрая, не отговаря на базовите изисквания.

„Почти няма количества украинска пшеница, от които да се произвежда хляб в България. Няма опасност за България и няма да позволя да сме застрашени от некачествена продукция“, увери от трибуната на НС Гечев.

„Наложихме много засилен вторичен контрол на фитосанитарните изисквания не само за Украйна, но и за агнешкото месо от Северна Македония", категоричен беше служебният земеделски министър.

По думите на Гечев, България е активна не само в констатацията пред ЕК на проблемите, свързани с украинския внос. В момента се работи по предложения за функционирането на реални коридори, включително и чрез ЖП транспорт.

„Предстоят срещи по отнощение на реални коридори, които не включват само кризисния резерв. Ако тези коридори не станат истински, то другата година по същото време ще си говорим пак за същите проблеми“, уточни Гечев.

Той уточни, че в момента се работи върху конкретни предложения за договорки тип „държава – държава“. А освен това пречка за адекватното функциониране на транзитните коридори е и фактът, че по-бедните държави нямат пари да плащат за доставките на зърно, от които имат нужда. Предложението от страна на държавата ни ще бъде да се създаде фонд за отсрочено плащане, който да функционира в помощ на тези държави.

„Мисля, че мерките на ЕК са правилни, но не достатъчни – коридорите не трябва да само виртуални, а реални. В противен случай България няма как да си реализира продукцията“, обясни той.

Гечев обяви, че България предлага и въвеждането на входни такси, които да се плащат на границата на всяка държава, през която функционират транзитните коридори за култури от Украйна.

За да има спокойствие на местните пазари тази такса ще бъде като гаранция, че стоката наистина ще мине транзитно, тъй като платената такса при влизането в държвата ще бъде връщана при излизането на съответния товар от територията на страната.

Гечев каза, че в петък предстои среща с украинския му колега.

Анкети