Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Парите
  3. Решено: България временно ограничава вноса на земеделски продукти от Украйна

Парите

Решено: България временно ограничава вноса на земеделски продукти от Украйна

Забраната влиза в сила от 24 април и ще продължи до 30 юни 2023 г., но не засяга транзита на стоки през територията на държавата, предназначени за трети страни

Решено: България временно ограничава вноса на земеделски продукти от Украйна - Tribune.bg
Снимка:
© МС

Днес на заседанието на МС беше разгледано и прието решение, което ограничава временно достъпа на редица продукти с произход Украйна до територията на Р България.

„България на практика последва примера на три други държави с опасенията, че първо нашият пазар е наистина достатъчно пренаситен от култури. Имаме продукция за няколко милиарда, която считаме, че ако не вземем допълнителни мерки трудно ще реализираме на пазара и ще претърпим много сериозни загуби. Трятият ни аргумент е, че така или иначе вече спрелите коридори към редица други европейски държави ще бъдат отново пренасочени към коридора, който е през Румъния и съответно след това през България. Българското правителство реагира, съобразно информацията и правомощията, които има. Включително има сериозни опасения от съседни държави по отношение на фитосанитарните качества на редица от продуктите. Знаете, че някои от държавите имат унищожена продукция. Има положителни тестове за неразрешени в ЕС препарати. От тази гледна точка и на тази база беше взето това решение.“, това каза след заседанието на МС министърът на земеделието Явор Гечев.

„За да сме коректни докрай с нашите партньори, включително с румънската държава, както и с българските преработватели решението ще влезе в сила от 24 април и ще продължи до 30 юни 2023 г.“, коментира още той.

По думите му това решение обаче по никакъв начин не би трябвало да повлияе на цените.

„Считаме, че това решение не трябва да повлиява на цените. Пазарът и без това е тежко пренаситен. Няма да толерираме неща, които повлияват на цените. Ние можем да променим тези решения ако видим аномалии по отношение на това. И искаме това да е ясно. Няма условия за покачване на цените. Ние ще партнираме на земеделските производители да реализират продукцията си. Ще обявяваме различни търсения. Имаме комуникация с преработватели, но призивът ни е да използваме този прозорец за продажбата на българска продукция.“, беше категоричен Явор Гечев и коментира, че държавата ни е готова за общоевропейски дебат за трайно решаване на проблема.

„Надяваме се това решение от наша страна да е глас по отношение на искането ни за решение от ЕК. Считаме, че когато една държава има проблем – целият ЕС има проблем и не бягаме от дебата, напротив. Това решение изключва транзита на стоки през територията на държавата, предназначени за трети държави. Т.е запазваме духа на искането на ЕС и договорките, че „коридорите на солидарност“ трябва да продължат да се осъществяват към държави, в които има нужда от тези култури. Очакваме с нетърпение дебата заедно с другите държави, както с ЕК, така и разбира се предстоящите срещи с представители на украинското правителство.“

Гечев е категоричен, че тук няма място за санкции към България от страна на Брюксел.

„Имаме правно основание. Ние сме пълноправен член на ЕС и мисля, че в момента България се държи като такъв. Не мисля, че солидарността, като висша ценност на ЕС би трябвало да бъде заменена от санкционен режим.“, коментира Гечев.

Министърът на икономиката Никола Стоянов от своя страна посочи, че настоящата забрана е крайна, но наложителна мярка.

„Ние сме сигурни, че устойчивото решение е общоевропейско решение на проблема. Наясно сме, че тов, което днес предприемаме е една крайна мярка, но бяхме принудени да я направим. Няколко държави през последните дни – Полша, Унгария, Словакия предприеха едностранно такива мерки. Подкрепата ни за Украйна продължава, диалогът с ЕК продължава ежедневно, днес отново ще има среща. Има сериозно разбиране колко важен проблем е това за нас. Земеделието е голяма част от икономиката, 16% от заетите са в селскостопанския сектор. Не можем да позволим българските производители да бъдат засегнати по някакъв начин", коментира още Никола Стоянов и също повтори, че транзитът през страната ще продължи.

Анкети