Парите
Инфлацията в Германия достигна през септември над 70-годишен връх от 10%
Германската годишна инфлация се ускори през септември до 10%, достигайки най-високо ниво от повече от 70 години насам, показват окончателни неревизирани данни на немската официална статистика Destatis, цитирани от БНР.
Индексът на потребителските цени (CPI) се повиши през септември с 1,9% спрямо август, когато се увеличи с 0,3%, отбелязвайки най-солиден месечен ръст от март насам, когато скочи с 2,5 на сто.
Инфлацията на годишна база се ускори рязко през септември до 10% от 7,9% през август. Това е най-солидното нарастване на немската инфлация от далечната 1951 г., когато тя се повиши с близо 11 на сто.
Потребителските цени в Германия продължават да се покачват вследствие на задълбочаващата се енергийна криза в най-голямата икономика в Европа, както и на продължаващите прекъсвания при веригите на доставки.
„Нивото на инфлация достигна нов рекорден връх в историята на обединена Германия от 10 на сто“, отбеляза д-р Георг Тийл, президент на Федералната статистическа служба и обясни:
„Основните причини за високата инфлация все още са огромните увеличения на цените на енергийните продукти. Но също така все по-често виждаме увеличения на цените за много други стоки, особено при храните. Освен това изтичането на правителствената помощ за транспортен билет от 9 евро и на отстъпките при горивата увеличиха поскъпването през септември 2022 г.“
През септември растежът на енергийните цени на годишна база се задълбочи до 43,9% от 35,6% през август, като особено силен ръст от 51,8% имаше при сметките за енергия на домакинствата: цените на мазута са се увеличили повече от два пъти за една година (със 108,4%), а тези на природния газ - с 95,1 на сто. Потребителските цени на тока пък нараснаха през септември с 30,5% след повишение с 16,5% през август.
Хранителните стоки поскъпнаха на годишна база с 18,7% след нарастване с 16,6% през август. Поскъпват осезаемо хранителните мазнини и олио (с 49%), както и млечните продукти и яйцата (с 29,1%). Потребителските цени също така нарастват осезаемо при месото и месните продукти (с 19,5%) и при хляба и зърнените продукти (с 18,5%).
Хармонизираната потребителска инфлация (индекс HICP според общите европейски стандарти) пък нарасна през септември с 2,2% не месечна база (след повишение с 0,4% през август) и с цели 10,9% на годишна база (след растеж с 8,8% през август).
Данни потвърждават, че проблемът с високата инфлация като в Германия, така и в цяла Европа, остава нерешен и ще засили очакванията, че и на следващото си заседание на 27 октомври Европейската централна банка може да повиши по-агресивно основните си лихви (със 75 базисни пункта вместо с 50 пункта).