Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Парите
  3. КНСБ настоя: Бюджет 2023 г. да компенсира инфлацията за две години назад, а МРЗ да е 850 лв. от юли

Парите

КНСБ настоя: Бюджет 2023 г. да компенсира инфлацията за две години назад, а МРЗ да е 850 лв. от юли

КНСБ настоя: Бюджет 2023 г. да компенсира инфлацията за две години назад, а МРЗ да е 850 лв. от юли - Tribune.bg
Снимка:
© КНСБ

КНСБ настоява за допълнителни средства за ръст на заплатите на всички работещи в обществения сектор в бюджет 2023, които да компенсират кумулативната инфлация от януари 2021 г. до началото на тази година навсякъде, където това не е направено. Освен това е необходим ръст на заплатите на всички работещи в обществения сектор и с минимум 10% за 2023 г. с оглед прогнозираното равнище на инфлацията до края на годината.

Това каза президентът на КНСБ Пламен Димитров на провелия се днес дискусионен форум с журналисти, организиран от конфедерацията и Фондация Фридрих Еберт България.

КНСБ© КНСБ КНСБ

За да бъдат компенсирани доходите на работещите в обществения сектор, в бюджета трябва да бъдат предвидени допънително 465 млн. лева.

Димитров посочи, че през последните 2 години кумулативната инфлация от 29,2 процента засяга сериозно покупателната способност на хората. През 2022 г. средната заплата за страната се е повишила със 17,3 на сто, в обществения сектор този ръст е от 9,5 на сто, а в частния – 13,9 на сто.

В частния сектор средният ръст на доходите покрива размера на инфлацията, но това не означава, че хората се усещат по-богати и че важи за всички сектори, обясни Димитров. Всички, на които плаща правителството, са ощетени, допъни той – в обществения сектор реалният ръст на средната заплата е минус 8,2 на сто при съпоставка на януари 2021 г. с месец май 2023 година.

Над 10-11 процента е разликата в заплатите между обществения и частния сектор. Това рядко се случва в годините назад. Обикновено общественият сектор е бил по-изпреварващ и сме критикували частния сектор, че не плаща добре, сега в кризата картината не е точно такава.

КНСБ настоява и за вдигане на минималната заплата от 780 на 850 лева от средата на тази година. Това ще струва на бюджета 175 млн., това са 0,2 на сто от размера му, той е над 70 млрд. Решението е въпрос на политическа воля, то е средство за борба с неравенствата и за стимулиране на потреблението, каза главният икономист на КНСБ и директор на ИССИО Любослав Костов.

Той посочи, че конфедерацията настоява за тази междинна стъпка, тъй като при спазване на Кодекса на труда, който предвижда минималната да 50 на сто от средната за страната, от януари 2024 г. МРЗ трябва да е 950 лева.

В бюджет 2023 конфедерацията предлага още връщане на 20% на ДДС ставки за хляб, брашно и ресторантьорски услуги.

Конфедерацията настоява и за ръст на заплатите за педагогическия персонал за 2023 г., гарантиращ ниво на заплатите от поне 125% от СРЗ, както и осигуряване на средства за ръст на пенсиите от 01.07.2023 г. според действащото нормативно законодателство в КСО (т.нар. „швейцарско правило“ – 12%).

Презентация с основните искания по бюджета можете да видите тук

Анкети