Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Парите
  3. Кристалина Георгиева: МВФ постигна целта си за разпределяне на 100 млрд. долара към бедните страни

Парите

Кристалина Георгиева: МВФ постигна целта си за разпределяне на 100 млрд. долара към бедните страни

По време на международната среща на върха за нов финансов пакт в Париж от Световната банка обявиха, че ще облекчат финансирането за страните, засегнати от природни бедствия и кризи

Кристалина Георгиева: МВФ постигна целта си за разпределяне на 100 млрд. долара към бедните страни - Tribune.bg
Снимка:
© БГНЕС

„Международният валутен фонд постигна целта си да предостави 100 милиарда долара специални права на тираж (СПТ) към уязвимите държави“. Това обяви управляващият директор на МВФ Кристалина Георгиева на среща на върха, проведена в Париж, предава Ройтерс.

През 2021 г. богатите държави се съгласиха да пренасочат част от своите неизползвани специални права на тираж на МВФ към бедните страни. Планът беше да се осигурят 100 милиарда долара чрез заемане на СПТ, така че МВФ на свой ред да може да заема средствата при лихви под пазарните на бедни държави.

„Достигнахме 100 милиарда долара за заемане на СПТ. Това беше нашата цел от 2021 г.“, каза Кристалина Георгиева на панел.

Междувременно по време на събитието от Световната банка обявиха, че ще облекчат финансирането за страните, засегнати от природни бедствия и кризи.

Целта е да се увеличи финансирането при кризи и бедствия за уязвимите държави и да се облекчи дълговото им бреме.

„Ясно е, че международната финансова архитектура се провали в мисията си да осигури глобална защитна мрежа за развиващите се страни“, каза генералният секретар на ООН Антонио Гутериш, наричайки системата остаряла, нефункционална и несправедлива.

„Нуждаем се от стабилна и предвидима мрежа за финансова сигурност“, каза на конференцията премиерът на Етиопия Абий Ахмед, призовавайки за стимулиране на финансирането под пазарното ниво и повече грантове.

„Африканските страни са изправени пред безпрецедентно свиване на финансирането, което е влошило уязвимостта им“, каза още той.

Позовавайки се на войната в Украйна, климатичните промени, нарастващото неравенство между държавите, световните лидери се обединиха около идеята, че Световната банка и други многостранни финансови институции се нуждаят от нова визия.

Френският президент Еманюел Макрон, домакин на срещата, каза, че е време да се действа или доверието ще бъде загубено.

Срещата има за цел да създаде пътни карти за следващите 18-24 месеца, вариращи от облекчаване на дълга до финансиране при бедствия и борба с изменението на климата. Много от темите в дневния ред на срещата са по предложение на група развиващи се държави, водени от министър-председателя на Барбадос Миа Мотли.

Пандемията от коронавирус тласна много бедни страни в дългове, тъй като се очакваше те да продължат да обслужват задълженията си въпреки огромния шок за техните финанси.

Дълговите проблеми на държавите от Африка са съчетани с двойното предизвикателство - да се справят с въздействието на изменението на климата, като същевременно се адаптират към зеления преход.

Анкети