Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Парите
  3. Кристалина Георгиева: Държавите трябва да помогнат да се предотврати втора „Студена война“

Парите

Кристалина Георгиева: Държавите трябва да помогнат да се предотврати втора „Студена война“

В доклад на МВФ се прогнозира, че нарастващата търговска разпокъсаност заради събития като Брекзит, търговската война между САЩ и Китай и руската инвазия в Украйна може да направи световната икономика с до 7% по-малка, отколкото би била в нормални условия

Кристалина Георгиева: Държавите трябва да помогнат да се предотврати втора Студена война - Tribune.bg
Снимка:
© БГНЕС

„Държавите трябва да направят повече, за да предотвратят скъпоструващите последици от нарастващата фрагментация на световната търговия и да помогнат за предотвратяването на втора „Студена война“, заяви управляващият директор на Международния валутен фонд (МВФ), Кристалина Георгиева, предаде агенция „Франс прес“.

„Аз съм сред тези, които знаят какви са последиците от „Студената война“ - това е загуба на талант и принос към света", коментира Георгиева в речта си по време на официалното откриване на пролетните срещи на Световната банка и МВФ.

„Не искам това да се повтаря“, каза тя и добави, че светът трябва „рационално да приеме, че ще има някаква цена, ще има някаква фрагментация, но да се запази в ниски нива“, каза управляващият директор на МВФ

По думите на Георгиева международните институции като Световната банка и МВФ имат важна роля за предотвратяване разпадането на света на различни блокове с тежки икономически последици.

В доклад на МВФ от началото на седмицата се прогнозира, че нарастващата търговска разпокъсаност в резултат на събития като Брекзит, търговската война между САЩ и Китай и руската инвазия в Украйна може да направи световната икономика с до 7% по-малка, отколкото би била в нормални условия.

Политиците трябва да играят решаваща роля, за да „защитят интересите“ на своите граждани, заяви Георгиева.

Ако не успеем да бъдем по-рационални, тогава хората навсякъде ще бъдат в по-лошо положение", каза тя.

Напредък в реформите на Световната банка

САЩ настояват за реформи в Световната банка

Постигнат е напредък по редица ключови въпроси за Световната банка и МВФ, заяви от своя страна напускащият поста си президент на банката Дейвид Малпас.

Той заяви, че държавите-членки са постигнали съгласие по редица стъпки за увеличаване на финансовия капацитет на Световната банка, което ще ѝ позволи да отпусне „до 50 млрд. долара ново финансиране“ през следващото десетилетие.

Малпас отбеляза, че напредък е бил постигнат и по време на кръглата маса за дълга в сряда.

„За първи път в тези разговори участваха не само страните кредиторки, но и частният сектор, както и представители на Замбия - страна, която е в напреднали преговори за преструктуриране на дълга си.“, коментира Дейвид Малпас.

По време на събитието стана ясно, че френският президент Еманюел Макрон ще бъде домакин на среща на върха през юни, на която ще се търси разширяване на обхвата на някои от тези нови правила към други финансови институции и изграждане на нова финансова рамка. Това заяви френският министър на финансите Бруно Льо Мер пред репортери.

Анкети