Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Парите
  3. Любомир Дацов: Предложенията на КНСБ за данъчна реформа не са ефективна мярка

Парите

Любомир Дацов: Предложенията на КНСБ за данъчна реформа не са ефективна мярка

Любомир Дацов: Предложенията на КНСБ за данъчна реформа не са ефективна мярка - Tribune.bg
Снимка:
© БГНЕС

Визията на КНСБ за данъчна реформа не е ефективна мярка за стабилизиране на икономиката. Това заяви финансовият експерт Любомир Дацов пред БНР по повод предложенията за данъчна реформа на синдиката.

Сред предложенията на КНСБ са да се увеличи данъка върху доходите на физически и юредически лица до 15%, възстановяване на ДДС ставката от 20% за всички сектори, както и да бъде въведен необлагаем минимум равен на минималната заплата.

Визията за данъчна реформа на КНСБ - необлагаем минимум, по-висок данък върху доходите и 20% ДДС за всички сектори

Любомир Дацов подчерта, че икономиката е логична наука и състоянието, в което се намира в момента е следствие не на икономически решения, а на политически.

„Дефицитът съществува заради взети политически решения. Няма икономически проблем за да се стигне до него, т.е. не е криза да има спад, няма и проблем с безработицата“, коментира икономистът.

„Затова той трябва да бъде решен с носенето на политическа отговорност. Правейки бюджета министерството на финансите каза: вижте какво направихте последните 2 години,  сглобявайки и приемайки закони, това резултира в този бюджет“, обясни Дацов.

„Инфлацията произтича от две посоки -  недостатъчно предлагане на определен вид стоки или ако има предлагане на тези стоки, то те се произвеждат скъпо, т.е. не е достатъчно ефективно спрямо това, което хората очакват и другото нещо е, че има прекалено високото търсене. Търсенето не е следствие на нямане на доходи, а на прекалено много пари (било в населението, било във фирмите)“, коментира Дацов.

Според него ако трябва да се прави нещо, то трябва да е в посока стимулиране на бизнеса да произвежда повече и охлаждане на търсенето. Финансовият експерт подчерта, че в предложението на КНСБ е в обратната посока, т.е. да удари инвестициите, тези, които могат да предложат стоки и да поддържа високото търсене.

„Така ще се запази високата инфлация и едновременно няма да се реши нито един проблем. Работещият вариант е еднократно вдигане на ДДС, защото то ще действа 6 месеца“, коментира икономистът.

Така, според икономистът ще се получи ефект на охлаждане на икономиката, на търсенето заради вдигането на цените, което от своя страна ще намали инфлацията, ще вкара пари в бюджета за намаляване на дефицита и след 6 месеца няма да има отново структурен проблем, който засяга масова икономиката.

Анкети