Парите
Лоша новина за Тръмп: И Moody's понижи кредитния рейтинг на САЩ
От рейтинговата агенция обясняват решението си с нарастването на държавния дълг

Moody's понижи кредитния рейтинг на САЩ от най-високото ниво ААА, като се позова на нарастващите нива на държавния дълг и нанесе удар на реториката на Доналд Тръмп за икономическа сила и просперитет, предаде АФП.
Понижението от ААА до АА1 е поредната лоша новина за американския президент, която дойде в деня, в който неговият флагмански законопроект за разходите не беше приет на ключово гласуване в Конгреса поради съпротивата на няколко републикански фискални ястреби.
В обяснението си за решението си рейтинговата агенция отбеляза „увеличението през повече от десетилетие на държавния дълг и съотношението на лихвените плащания до нива, които са значително по-високи от тези на държави с подобен рейтинг“.
Решението на Moody's да понижи кредитния рейтинг на САЩ от най-високото ниво отразява неотдавнашния скок в разходите по заемите на САЩ, който беше допълнително подхранван от пандемията от Covid-19, и е в съответствие с подобни решения, взети през последните години от другите две големи рейтингови агенции в САЩ, S&P и Fitch.
„Последователните администрации и Конгрес на САЩ не успяха да се споразумеят за мерки за обръщане на тенденцията на големи годишни фискални дефицити и нарастващи лихвени разходи“, каза Moody's в изявление, в което обяснява решението си.
„Не вярваме, че текущите фискални предложения, които се обсъждат, ще доведат до съществено намаляване на задължителните разходи и дефицитите в продължение на няколко години“, добави агенцията, като посочи, че очаква по-големи дефицити да продължат през следващото десетилетие.
„Фискалните резултати на САЩ вероятно ще се влошат в сравнение с миналото и в сравнение с други държави с висок рейтинг“, посочи Moody's.
Агенцията промени и прогнозата си от „негативна“ на „стабилна“, като отбеляза, че въпреки лошите резултати на САЩ в борбата с нарастващия държавен дълг, страната „запазва изключителни кредитни предимства, като размера, устойчивостта и динамиката на икономиката си и ролята на щатския долар като световна резервна валута“.