Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Парите
  3. МФ готви емитиране на дълг от международните пазари, ще пълни данъчни липси от ПВУ

Парите

МФ готви емитиране на дълг от международните пазари, ще пълни данъчни липси от ПВУ

МФ готви емитиране на дълг от международните пазари, ще пълни данъчни липси от ПВУ - Tribune.bg
Снимка:
© БГНЕС

Асен Василев заяви, че финансовото ведомството се подготвя да емитира нов дълг до края на годината. По думите му пред БТА действията са във връзка със закона за бюджета. Той посочва, че емисията на дълга ще бъде взета от международните пазари. Василев отчита, че такъв тип дълг е по-скъп, но смята, че е по-добре да се вземе сега отколкото догодина, защото лихвите ще продължават да бъдат вдигани. Финансовият министър не посочва сумата като обяснява, че МФ „не коментира детайли по емисиите, които са планирани“.

Що се отнася до изоставянето в събираемостта на данъците той коментира, че в бюджета са заложени средства, които трябва да влязат по ПВУ (План за възстановяване и устойчивост). Именно това е графата, за която предупреждаваха множество финансисти, че може да се окаже „Ахилесовата пета“ в план-сметката за 2023 г. още преди нейното приемане. Преди няколко дни стана ясно, че страната ни е подала заявление за второто плащане в Брюксел. Василев остава оптимист, че до края на годината средствата ще ни бъдат отпуснати. Припомняме, че плащането по първото искане с всичките процедури отне четири месеца (бел.ред. заявлението беше подадено от МФ на 31.08.2022 година, а средствата влязоха в държавната сметка на 16.12.2022 година.)

Финансовият министър смята, че изоставянето идва основно от приходите, които са свързани с еврофондовете „където към септември сме на изпълнение от 31 на сто при нормални стойности от 75 на сто и нагоре“. Той очаква и приходи по линия на европейските програми за периода 2014-2020 г., които също да постъпят през декември.

По думите му данъчните приходи се били „движели“, но упреквана служебното правителство на Румен Радев, че е било много изостанало по отношение на събираемостта на ДДС. Василев посочва, че най-голямо затъване е имало при митниците – т.е. ДДС при вноса и твърди, че в момента се наваксват 1,5 млрд. лева. Що се отнася до данъка, който влиза в НАП той коментира, че там има ръст 16-17% спрямо миналогодишния, но все пак той признава, че това се дължи най-вече на инфлационния фактор и икономическия растеж.

Василев е категоричен, че страната ни ще успее да спази заложения дефицит и той да бъде в рамките на 3 процента до края на годината. Финансовият министър коментира още, че МВФ и Световната банка са ревизирали оценките си за растежа на нашата икономика, като се повишили числата и са заложили по-висока инфлация за тази година. Това е факт и повишението в прогнозите им е 0,4-0,5%, но финансовият министър пропуска, че същите тези институции прогнозират спадът у нас да бъде през 2024 година, като основният проблем си остава инфлацията. Въпреки това той коментира, че МФ категорично работи в посока приемане на еврото и целевата дата е януари 2025 година. Що се отнася до критерия за инфлацията той обяснява, че голяма част от нея е внесена и идва по линията на храните и енергията, където няма как България да въздейства, но можем да покрием инфлационния критерий.

Финансовият министър посочва още, че се очаква законопроект за Българската народна банка да влезе в Народното събрание за обсъждане през ноември и да бъде приет преди Нова година.

По думите му законопроектът за еврото е готов, но трябва да имаме потвърждение за влизането на страната ни в еврозоната на 1 януари 2025 г., за да има смисъл да се придвижва. Той го определи като чисто технически, защото в документа се сменят един числа от лева в евро. Така били направили и Хърватска и по думите му  това е моментът, в който се приема окончателният законопроект, с който се въвежда еврото в страната.

Анкети