Парите
Нивото на безработица в Канада се покачи до 6,6%
Нивото на безработица в Канада се е покачило до 6,6% през август, което е най-високото му ниво от май 2017 г. насам - с изключение на годините на пик на пандемията от Ковид - съобщи националната статистическа агенция.
Резултатът, увеличение от 6,4% през юли, е въпреки малката промяна в общия брой работни места за четвърти пореден месец, предаде АФП.
Канадската статистическа служба отбеляза, че от април 2023 г. насам нивото на безработица като цяло бележи тенденция на нарастване.
Според анализатори това вероятно ще засили натиска върху Централната банка на Канада да продължи да понижава лихвените проценти след 3 последователни намаления, за да предотврати застой на икономиката, тъй като се стреми да задуши инфлацията.
„При отново силния прираст на населението и възстановяването на участието на работната сила наемането на служители през август не беше достатъчно, за да не позволи на равнището на безработица да се повиши с два тика“, коментира Ройс Мендес от Desjardins.
Според него данните сочат, че икономиката „продължава да стагнира през третото тримесечие“.
Desjardins определи икономическия растеж от юли до септември на едва 1% при прогноза на централната банка от 2,8%.
„Това беше малко по-мек от очакваното доклад (за работните места), съответстващ на продължаващото стабилно намаляване на лихвените проценти от страна на Банката на Канада“, заключи анализаторът на CIBC Андрю Грантъм.
Банката на Канада, по петите на 2 неотдавнашни намаления, тази седмица съкрати основния си лихвен процент по кредитите до 4,25%. Междувременно инфлацията спадна до 2,5% - в горната част на целевата стойност на централната банка от 1-3%.
По данни на канадската статистическа служба заетостта през август се е увеличила в сферата на образователните услуги, здравеопазването и социалното подпомагане, както и в сферата на финансите, застраховането, недвижимите имоти, наемите и лизинга. Намаляла е в други услуги, като лични и ремонтни услуги, както и в професионалните, научните и техническите услуги, комуналните услуги и природните ресурси.
Увеличението на броя на работещите на непълно работно време (+66 000) до голяма степен бе компенсирано от намалението на броя на работещите на пълно работно време (-44 000). Увеличението на броя на работните места в частния сектор също компенсира загубите през предходния месец. По-голямата част от малкия брой нетни нови работни места бяха заети от жени.