Парите
Норвежкият инвестиционен фонд се отказа от дяловете си в две компании - руската Evraz и израелската Bezeq
Държавният инвестиционен фонд на Норвегия, най-големият в света с активи от около 1,8 трилиона долара, изключи израелска и руска група по етични съображения. Норвежката централна банка, която управлява фонда, заяви, че се е отказала от дела си в израелската телекомуникационна група Bezeq.
Компанията е обвинена, че предоставя услуги на израелски селища в окупирания Западен бряг, което се счита за незаконно съгласно международното право. Съветът по етика, консултативен орган, който дава инвестиционни насоки на фонда, заяви, че е взел под внимание твърдението на Bezeq, че предоставя телекомуникационни услуги и на палестински райони в Западния бряг.
Но, според него, това не „надделява над факта, че чрез физическото си присъствие и предоставянето на телекомуникационни услуги на израелските селища на Западния бряг компанията спомага за поддържането и разширяването на тези селища“.
„По този начин компанията сама допринася за нарушаването на международното право.“
Фондът продаде и дяловете си в Evraz, руска стоманодобивна компания, листвана на Лондонската фондова борса, която доставя стомана на руската отбранителна промишленост, като по този начин дава възможност на „Русия да продължи незаконната си агресивна война срещу Украйна“, заяви Съветът.
Тъй като „многобройните“ въпроси на Съвета към Evraz са останали без отговор, той е препоръчал на фонда да изключи компанията от портфейла си. Към 30 юни фондът контролираше 0,76% от Bezeq, дял, който тогава се оценяваше на почти 23,7 млн. долара, и 0,96% от Evraz, тогава на стойност 1,4 млн. долара.
Норвежката централна банка обявява решенията си за продажба едва след продажбата на своите дялове.
Фондът, който инвестира приходите на норвежката държава от нефт и газ, е най-големият единичен инвеститор в света с дялове в близо 8800 компании в 71 държави, което представлява 1,5% от общата пазарна капитализация в света.