Парите
Нов кръг от преговори между САЩ и Китай – очаква се ново отлагане на влизането в сила на митата

Водещи представители на САЩ и Китай започват нов кръг преговори днес. Удължаването на намалените нива на митата е основна точка в дневния ред, докато търговската политика на президента Доналд Тръмп навлиза в решаваща седмица.
Разговорите между двете най-големи икономики в света ще се проведат в рамките на два дни в шведската столица Стокхолм. Същевременно редица други държави бързат да финализират свои сделки с Вашингтон, за да избегнат повишаване на митата, което ще влезе в сила в петък, 1 август.
За десетки търговски партньори неуспехът да постигнат споразумение в следващите дни означава значителни увеличения на митническите тарифи – от настоящите 10% до нива до 50%. Засегнати са страни като Бразилия и Индия.
Според данни на изследователския център The Budget Lab към Йейлския университет, наложените от администрацията на Тръмп мита вече са довели до най-високи равнища на облагане на американския внос от 30-те години на XX век насам.
Цялото внимание е насочено към срещата между делегация от САЩ, водена от финансовия министър Скот Бесент, и китайски екип, оглавен от вицепремиера Хъ Лифън.
Пекин заяви в понеделник, че се надява разговорите да преминат в дух на „взаимно уважение и реципрочност“. Говорителят на външното министерство Гуо Цзякун подчерта желанието на Китай „да засили консенсуса чрез диалог, да намали неразбирателствата, да укрепи сътрудничеството и да насърчи стабилното и устойчиво развитие на китайско-американските отношения“.
През април двете страни наложиха мита с тройноцифрени стойности една върху друга. По-късно те бяха временно понижени – до 30% за американските тарифи и до 10% за китайските. Това 90-дневно примирие, договорено в Женева през май, изтича на 12 август. Оттогава страните вече проведоха допълнителна среща в Лондон с цел изглаждане на различията.
Напредък с Китай?
„Изглежда има значителна промяна в начина на мислене на администрацията на САЩ по отношение на Китай след лондонските разговори“, коментира Емили Бенсън, директор стратегия в Minerva Technology Futures. Според нея фокусът вече е върху постижимото и ограничаването на напрежението.
Макар и без конкретно споразумение досега, Бенсън отбелязва, че има напредък – възобновени са доставки на редкоземни елементи и полупроводници. Според нея министър Бесент е дал знак, че очаква удължаване на примирието с още 90 дни – сигнал за възможен по-съществен пробив.
South China Morning Post също съобщи, че удължаването на паузата по митата е почти сигурно, позовавайки се на източници от двете делегации.
Президентът Тръмп вече обяви споразумения с ЕС, Великобритания, Виетнам, Япония, Индонезия и Филипините, въпреки че подробностите са оскъдни.
Удължаването на споразумението между САЩ и Китай „би било знак, че и двете страни виждат смисъл в продължаването на диалога“, каза пред АФП Тибо Дьонамиел от Центъра за стратегически и международни изследвания (CSIS).
Президентът на Съвета за американско-китайски бизнес Шон Стайн смята, че пазарът не очаква конкретни резултати от Стокхолм, а по-скоро „важна ще бъде атмосферата след разговорите“.
„Бизнес общността е оптимистично настроена, че президентите ще се срещнат по-късно тази година, надяваме се в Пекин“, допълни той. „Ясно е, че и от двете страни окончателното решение ще бъде взето от държавния глава.“
За други анализатори перспективата за по-високи американски мита и липсата на детайли по новите сделки е „далеч от идеалния сценарий“, коментира Дьонамиел. Въпреки това се наблюдава напредък с ключови партньори като ЕС, Япония, Филипините и Южна Корея.
ЕС обяви споразумение с Вашингтон в неделя, а Сеул бърза да постигне договорка, след като Токио и Манила вече са очертали параметри на сътрудничество.
Макар и с неравномерни темпове, Вашингтон засилва търговската си активност, след като през април обяви – и бързо отложи – вълна от митнически увеличения срещу десетки държави.
Дьонамиел предупреди да не се пренебрегват държавите, които не фигурират сред приоритетите на САЩ, ако целта е изграждане на устойчиви партньорства, контрол върху чувствителни технологии и справяне с проблема с излишния капацитет на Китай.