Парите
Нов рунд: Синдикати и бизнес в спор за доходите и по-високи данъци
„За нас на първо място е повишаването на минималната работна заплата. На среща със служебния кабинет получихме уверение, че ще има последващо увеличение, но това не се случи. Ние отново ще поставим въпроса на дневен ред, както и да не се променя данъчната политика“, това коментира пред БНТ икономическият съветник на КТ „Подкрепа“ Ваня Григорова.
„Не сме съгласни с исканията на синдикатите, но това им е работата. Новият бюджет ще бъде голямо предизвикателство пред кабинета. Има риск да се нарушат Маахстрихските критерии. За промяна на данъчната система трябва да има консенсус в обществото. България не трябва да промяна данъчната система. В това отношение ние сме пример за висока събираемост на приходите“, посочи Добрин Иванов от АИКБ.
„Данъците в България са най-ниски по отношение на богатите граждани и фирми. Това води до най-високата сива икономика в ЕС. Нужни са мерки срещу сивата заетост. Беше криминализирано укриването на осигуровки, но досега нямаме нито един осъден работодател. Освен минималната работна заплата другият начин, по който синдикатите могат да спомогнат, е чрез колективно договаряне“, изтъкна Григорова.
„България е страната с най-висок ръст на доходите в ЕС за миналата година. Средния ръст на минималната работна заплата в ЕС е 7% в България – 17%. Предстои и нов ръст, който ще бъде драстичен. В тези времена на криза българските работодатели са социално отговорни и се опитват да компенсират загубената покупателна способност на своите служители“, поясни Добрин Иванов.
Той посочи, че енергийните помощи са компенсации, които бизнесът е надплатил на енергийните предприятия и те се връщат обратно.
Григорова напомни, че продължават да настояват за реформата на данъчната система.
„По отношение на фирмите предлагаме две ставки от 10 и 20% за фирмите, които формират високи печалби“, каза още тя.