Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Парите
  3. Нови блокади: Билкари, гъбари и събирачи на трюфели на протест срещу патентения данък

Парите

Нови блокади: Билкари, гъбари и събирачи на трюфели на протест срещу патентения данък

Нови блокади: Билкари, гъбари и събирачи на трюфели на протест срещу патентения данък - Tribune.bg
Снимка:
© Кадър/Нова Нюз

Събирачи на трюфели, гъбари и билкари излязоха днес на протест срещу намерението да се въведе патентен данък за бранша им. Те блокират последователно района на Дунав мост и пътя към София.

Според Министерство на финансите, за да бъде „изсветлен“ браншът всички, които се занимават с бране на гъби, семена, билки и диви плодове, реябва да плащат патентен данък към съответните общини. Това обаче би ограничило територията на търсенето на недървесни горски продукти, смятат събирачите на трюфели.

„При събиране на трюфели, в зависимост от валежите, събирачите на този вид гъба преминават от една община към друга. Те плащат 10% данък и сега от събраните продукти. Внасянето на нов данък към определена община би ограничил тяхната дейност“, обясниха от сектора.

От Асоциацията на търсачи на трюфели са изпратили становището си до министерството и предлагат решение на проблема.

„Предлагаме да плащаме едно разрешително за цяла България. Предложили сме цена от 1000 лева. Може би ще платят около 10 000 търсача. Това са 10 милиона лева. С тези пари държавата може да закупи 50 автомобила, чисто нови, да назначи на тези 50 автомобила по трима горски и парите ще стигнат за абсолютно всичко. Ще останат дори 2 милиона, по наши сметки, с които държавата може да залесява нови гори“, обясни Росен Иванов - председател на Асоциацията на търсачи на трюфели.

За искания данък билкарите разбират съвсем скоро.

„На 26 септември бяха публикувани промени в Закона за местните данъци и такси, които ни вменяват патентен данък. Не може да приемем това, защото брането на билки, трюфели и гъби е сезонна дейност. Така налаганият патентен данък, като размер не е фрапиращ, но той налага други тежести – административни или парични, които са тежки за събирачите, защото техният труд е сезонен – до 3 месеца. На втори план общините притежават 8% от горските територии. Те помагат за контрола и ползването на недървесните горски продукти. Допълнителните тежести върху нашата дейност не са приемливи, защото ние имаме и много други разходи при упражняване на нашата дейност”, каза в ефира на Нова тв Иванов, който вече 14 години издържа семейството си със събиране на трюфели.

Анкети