Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Парите
  3. Икономист: Въвеждането на 15% корпоративен данък за големите чужди компании у нас е грешка

Парите

Икономист: Въвеждането на 15% корпоративен данък за големите чужди компании у нас е грешка

Икономист: Въвеждането на 15% корпоративен данък за големите чужди компании у нас е грешка - Tribune.bg
Снимка:
© БГНЕС

От началото на 2024 г. България трябва да въведе т.нар. глобален минимален корпоративен данък в местното законодателство. Идеята е да се постигне справедливо минимално облагане на големите международни групи в държавите, където оперират. В България ще са засегнати няколко големи местни групи с обороти над 750 милиона евро, както и дъщерни дружества на големи международни групи. Очакваните допълнителни приходи за България от този данък са около 220 милиона лева по изчисления на Министерството на финансите. Икономистът Стоян Панчев смята, че новият данък ще доведе до влошаване на конкурентноспособността на България като инвестиционна дестинация:

„Неприятна е тенденцията, че на една голяма група компании - около хиляда - по-големи международни ще трябва да им се увеличи корпоративния данък с 5 процентни пункта и ще стане 15%. Това означава, че започва постепенно разваляне на т.нар. плосък данък в посока на увеличаване на неговата стойност. Очаквам част от тези международни компании да започнат да разглеждат България като по-малко атрактивна дестинация за откриване на дъщерни дружества.“

Стоян Панчев е сигурен, че  държавата няма да спре дотук и след няколко години може да обложи с по-висока ставка друга част от компаниите или от населението:

„Една дълго присъствала процедура на облагане с 10% на всички фирми в България ще бъде сменена и това може фундаментално да влоши конкурентната позиция на страната ни като инвестиционна дестинация.“

Държавата можеше да се противопостави на този данък, каза икономистът и припомни, че първоначално България е имала негативно отношение към глобалния данък,  но впоследствие управниците ни бързо смениха позицията си. От нея трудно можем да излезем, но не е невъзможно. Това ще изисква допълнителни дипломатически напъни, макар че виждаме как за други теми, като Шенген например, не се справяме. Така остава още един проблем, който да прехвърлим на дипломацията. Според Панчев,  обаче,  не е реалистично да се води на тази битка на този етап.

Положителна промяна в данъчните закони за 2024 година е ефективното намаляване на данъка за потребителите, които търгуват с крипто валути.  На сектора ще бъдат признати 10 % разходи, които ще доведат до ефективна данъчна ставка от 9%.

Както няма ДДС върху здравните услуги, може би не трябва да има и при лекарствата, коментира икономистът.  Според него за едни сектори има логика да ползват облекчено ДДС, но за други, като например за ресторантьорите,  такава няма и от Министерството на финансите са прави да искат връщане на пълния данък за бранша.

Стоян Панчев определи като странна идея да се получава отстъпка от 0.5% от платения ДДС при регистрация в НАП на касови бележки за купени стоки и услуги през годината:

„Предполагам, че в НАП няма да са много доволни от въвеждането на тази мярка. Това означава още по-голяма форма на бумащина и бюрокрация. Не е добре премислена тази идея във формата, в която ни се представя.“

Анкети