Парите
МЗХ и МИИ обмислят създаването на магазини за изцяло български животински и земеделски продукти
„Министерството на земеделието и храните ще проведе конкурс за производители на най-успешните български продукти представени на пазара, в категории: плодове, зеленчуци, мляко, месо и пчелен мед. Очаква се конкурсът да стартира през следващата година“. Това каза днес пред журналисти министърът на земеделието Кирил Вътев, който откри Седемнадесетото национално изложение по животновъдство край сливенското село Мечкарево.
Изложението представя елитни български животни от говедовъдството, овцевъдството, козевъдството, коневъдството и биволовъдството.
Министър Вътев отбеляза, че целта на конкурса е общините да насърчават местните земеделски производители и да им помагат. Предстои до края на годината да бъдат оформени критериите и вероятно конкурсът ще се състои за първи път през 2024 година.
По думите на Вътев се обсъжда и идеята за създаването на български магазини само с регионални продукти или т. нар. „свежи продукти“. Той поясни, че има доста добри примери от Франция, Австрия и Италия. „Съвместно с министерството на икономиката подготвяме закон за търговията с хранителни продукти, за да може да отворим пътя и да направим български магазини само за регионални продукти. Работим усилено за достъп на земеделските производители и животновъди до пазари, а на потребителите до родни продукти“, информира още министърът.
Друг приоритет на министерството са пасищата за животновъдите и насърчаването на общините да помагат на земеделските производители по всякакъв начин.
„С промени в закона за поземлените отношения пасищата ще се дават приоритетно на животновъдите“, допълни още министърът.
На събитието присъстваха и заместник-министърът на земеделието и храните Деян Стратев, председателят на Комисията по земеделието, храни и гори към Народно събрание Десислава Танева, както и председателят на БФС Георги Стоянов.
„Виждаме в какво състояние е животновъдството и си личи на изложението. Затова ще продължим да обсъждаме и набелязваме различни мерки с министър Вътев и с Десислава Танева, които да насърчат подпомагането на сектора“, каза от своя страна Георги Стоянов, председател на БФС. Той подчерта, че продължава диалогът с държавата и се търсят възможности за коопериране на животновъдите, мандрите и месопреработвателите с цел насърчаване на предлагането и откриването на нови пазари за млечните и месните продукти.
„Същото се отнася и за другите браншове в сектора. От друга страна БФС следи стриктно да се спазва меморандумът между земеделските организации и правителството и да се изпълняват заложените в него точки“, обясни още Стоянов.