Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Парите
  3. Пеканов: Енергийнините помощи за бизнеса трябва да бъдат преосмислени

Парите

Пеканов: Енергийнините помощи за бизнеса трябва да бъдат преосмислени

3% бюджетен дефицит е почти невъзможен, ако не намалим разходите

Пеканов: Енергийнините помощи за бизнеса трябва да бъдат преосмислени - Tribune.bg
Снимка:
© Кадър: Нова телевизия

Енергийнините помощи за бизнеса трябва да бъдат преосмислени и насочени само към тези, които енергоспестяват, това заяви в ефира на Нова телевизия вицепремиерът Атанас Пеканов.

„Знаете, че миналата година по време на енергийните турболенции имаше големи помощи за бизнеса по линия на енергийни помощи. Там трябва да вървим към едно таргетиране и по-добро избиране на бизнесите. Знаете европейските регулации в момента казват вече, че трябва да се помага на тези бизнеси, които обаче в същото време правят енергоспестяване. Тоест те правят инвестиции, за да потребяват по-малко енергия. Когато те правят нещо – държавата трябва да им помогне.“

По думите на Пеканов именно това е правилният подход, който и всички други държави са започнали да дискутират.

„Такива бяха решенията и на европейските съвети по енергетика през ноември и декември месец. Ние това ще трябва да го приложим така или иначе. Така смятам, че ще можем да намалим значително разходите. И решението, което беше взето от парламента апелирам да се преосмисли.“

Според Пеканов ще се постигне балансирано намаляване на държавните разходи без да се режат пенсии и да се вдигат данъци, за да може именно хората с най-голяма нужда от подкрепа да продължат да получават помощ.

„От една страна сме в среда на рестриктивна парична политика и логично и фискалната политика да бъде по-рестриктивна, защото при висока инфлация не е правилно да помпаш през бюджета още повече разходи. Тук и аз се съгласявам – да, така е! В такава среда сме, че трябва да се намаляват разходите на държавата, но 3% дефицит биха се постигнали трудно, защото трябва да направим този много тънък баланс, така че никой да не бъде ощетен, така че да не бъдат намалени социалните разходи, така че различните социални партньори да не бъдат огнетени.“, обясни вицепремиера по управление на европейските средства.

И допълни, че предстоят много разговори със синдикатите и със работодателите, за да се намери балансирано решение за бюджета.

Присъединяването на България в еврозоната

Пеканов отново отправи апел към новия бъдещ парламент да бъде задвижен процесът за влизането ни в еврозоната.

„Всяко забавяне носи щети и пропуснати ползи”, беше категоричен вицепремиерът.

„Събитията от последните две седмици разбиха на пух и прах тезата на скептиците, че някой насила иска да ни вкара в еврозоната. Точно обратното - за да влезем, трябва да изпълним ясни критерии.“, добави още той.

„България не изпълнява критерия за инфлацията, и то, за съжаление, с много. В други страни разликата е била 0,2-0,3, когато е направено изключение. В България е към 4% над това, което трябва да бъде. Можеше да се търси компромис, страната ни обаче не си е свършила работата по правната съвместимост”, уточни той и обясни, че в момента България няма независима парична политика, като решенията се взимат във Франкфурт.

„Това ще бъде един от позитивите при влизането в еврозоната. Имаме единствения инструмент на макрополитиката - фискалната политика. И там се опитвахме да ограничим разходите, за да не помпат инфлацията допълнително”, каза още Пеканов.

Борбата с високите цени и инфлацията

„Ако бяхме влезли в еврозоната, кредитният рейтинг щеше да се повиши, а това означава по-ниски лихви. Това също са разходи за домакинствата, за бизнеса и държавата. Влизането ни в еврозоната ще ни спести около 300-400 млн. лева на година”, подчерта вицепремиерът.

По думите му няма опасност с влизането на България в еврозоната инфлацията да се ускори.

Тя в момента беше висока, водена от външни фактори. Няма такова разделение - в страните в еврозоната инфлацията да е по-висока”, обясни Пеканов.

По повод високите цени, Пеканов припони, че предстои да се пусне сайт, в който цените да бъдат сравнявани. В случая, от служебния кабинет се надяват на добро партньорство с търговските вериги, които да обясняват за добрите практики в сектора.

REPowerEU

През лятото се очаква България да получи 1 млрд. лева финансиране по мащабния енергиен план на Европа - REPowerEU.

По думите на вицепремиера в момента трябва да планираме за какво ще се използват тези пари, като целта е постигане на по-голяма енергийна независимост на Европа.

„По тази линия две неща трябва да са приоритетни и ударни – от една страна ВЕИ за бизнеса, а от друга енергийна ефективност, но с по-голямо участие и съфинансиране от страна на гражданите.“, уточни Атанас Пеканов.

 

Анкети