Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Парите
  3. Полша настоява пред ЕС за квоти или за спиране на украинския внос на зърно

Парите

Полша настоява пред ЕС за квоти или за спиране на украинския внос на зърно

Казусът с вноса от Украйна стои на дневен ред и в България, и в Румъния

Полша настоява пред ЕС за квоти или за спиране на украинския внос на зърно - Tribune.bg
Снимка:
© pixabay

Полша настоява Европейският съюз да използва всички инструменти, с които разполага, за да ограничи количеството украинско зърно, което влиза на полския пазар, заяви премиерът на страната Матеуш Моравецки, цитиран от Ройтерс.

„Ние изискваме използването на всички регулаторни инструменти – квоти, мита, които ще ограничат или блокират вноса на украинско зърно в Полша“, каза Матеуш Моравецки на пресконференция.

Премиерите на Румъния и Полша водят преговори с Европейската комисия относно механизми за проследяване на износа на украинско зърно, за да се гарантира, че местните фермери няма да пострадат от потока от евтин внос, информира преди ден Ройтерс.

Казусът с вноса на украинско зърно стои на дневен ред и в България. След редица предупреждение, родните зърнопроизводители днес започнаха тридневен национален протест, като изкараха тежка селскостопанска техника на четири възлови гранични локации в страната. Национален протест готвят и в Румъния на 7 април, когато се очаква българските им колеги също да ги подкрепят.

Зърнопроизводителите на протест: Спрете вноса на украинско зърно

Вчера стана ясно, че премиерите на Румъния и Полша водят преговори с Европейската комисия относно механизми за проследяване на износа на украинско зърно, за да се гарантира, че местните фермери няма да пострадат от потока от евтин внос.

По-рано този месец румънският министър на земеделието Петре Даеа изтъкна, че Европейската комисия е изчислила, че фермерите от Полша, Румъния, Унгария, България и Словакия са загубили общо 417 милиона евро от притока на по-евтино украинско зърно на техните пазари.

Проекторегламентът на Европейската комисия предвижда от земеделския резерв на ЕС да бъдат заделени общо 56 милиона евро за компенсации на земеделските производители в най-засегнатите от украинския внос държави. Предвижда се сумата да бъде разделена между Полша, която трябва да получи 29 милиона, 16,75 милиона са определени за България, а 10 милиона за Румъния. Окончателното решение обаче се очаква на 30 март.

Събев: За България вносът на слънчоглед от Украйна представлява сериозен проблем

Междувременно стана ясно, че страната ни - в лицето на Георги Събев, зам.-министър на земеделието е повдигнала въпроса за увеличаването на европейските компенсации за зърнопроизводителите у нас на среща с комисаря по земеделието Януш Войчеховски в Брюксел.

Анкети