Парите
Производител: Над 50% от българските оранжерии може да затворят
Проектонаредба на МЗ предвижда прекратяване на субсидиите за хидропонно отглеждане
Министерството на земеделието обрича над 80% от оранжериите да затворят от септември месец, Това заяви Иван Кабуров от Асоциация на производителите на оранжерийна продукция в ефира на Нова Нюз.
Според него проектонаредба, публикувана за обществено обсъждане предвижда прекратяване на субсидиите за по-голямата част от оранжерийните производители в България, тъй като те отглеждат продукцията си, чрез хидропония. В документа си от Министерство на земеделието конкретизират, че „площи, на които се отглеждат в оранжерии култури, без директен достъп на кореновата система на растението до почвата“ няма да бъдат подпомагани.
„Над 80% от оранжериите в България и Европа са на хидропонно отглеждане. Това е метод, който е предпочитан за производителите, тъй като директното отглеждане в почвата крие редица рискове за културите, свързана с опасност от развитие на болести и вредители, и трябва да се третира с много силни препарати.“, коментира Кабуров.
От своя страна хидропонното отглеждане дава стерилна среда и възможност за отглеждане на по-качествена продукция, обяснява Кабуров.
„Продукцията, която се консумира в Европаи и в България е почти от хидропоника. Хидропониката е една чиста среда, в която се засажда растението и му се подава храна, точно такава, която самото растение иска да абсорбира и да вегитира.“
По думите на производителя, ако тази наредба бъде приета ще се отворят вратите за спекула с цените и за внос на продукция, която е с недоказан произход, третирана с неразрешени препарати в ЕС. А българските оранжерийни производители ще станат неконкурентни на вноса, който идва от чужди страни.
„Така или иначе тази година оранжериите ще избутат с подпомагане или без такова, но от следващата година може би около 50% от оранжериите в България ще бъдат преструктурирани в скалдове, в соларни паркове или ще отглеждат друга култура, която не е селскостопанска“, подчерта Кабуров.
Той заяви, че през месец декември производителите са имали обещание от Министерството на земеделието за подкрепа, но това въобще не се е случило.
А относно високите цени на продукцията, той коментира, че ако българските оранжерии бяха засадени месец по-рано, когато им е било времето за това, сега по магазините е щяло да има българска продукция и цената на зеленчуците, в частност на краставиците, нямаше да бъде толкова висока.
„Несигурността принуди производителите да засадят много по-късно, защото не се знаеше какво ще стане. При тези високи цени на енергоизточниците, ако не получим подпомагане от държавата и ако помощта е много по-ниска, както беше миналата година - ние сме обречени на фалит, зашото разходите са много големи, не са като при външното производство“, коментира Иван Кабуров.
Производителят подчерта, че през последните месеци продукцията от краставици и домати в магазините не е българска.
„Едва миналата седмица излезе продукция от краставици на две български оранжерии, което моментално се отрази и на цената. Цената на краставиците от тези оранжерии е между 4 лв. и 4,50 лв. От утре потребители ще могат сами да се ориентират колко се оскъпява продукцията, докато стигне в магазина.“, обясни Кабуров.