Парите
Сингапур предупреждава: Субсидиите за чипове от САЩ и ЕС ще увеличат разходите
Сингапур се опасява, че огромните субсидии, които Вашингтон и Брюксел ще изразходват за нови проекти за микрочипове, ще нарушат „фино балансирания“ световен пазар.
„Когато започнем да правим тези неща, тогава бих казал, че това функционира почти като данък", заяви за „Политико“ Дейвид Кох, главен изпълнителен директор на сингапурската Агенция за киберсигурност, по време на дискусия в рамките на Глобалния технологичен ден в Лондон.
Кох предупреди, че планираните субсидии за чипове от САЩ и Европа могат да наложат „фалшиви бариери“, които „в крайна сметка да увеличат разходите“.
„След това тези разходи ще се пренесат в световната икономическа система“, казва Кох.
Въпреки малкия си размер Сингапур произвежда 5 % от полупроводниковите пластини в света.
Миналата година Конгресът прие Закона за чиповете и науката - закон, който вкарва 52 млрд. долара в националните съоръжения за производство на чипове и изследователски лаборатории. През април ЕС прие свой собствен Закон за чиповете, който ще предостави субсидии в размер на около 47 млрд. долара на фирми за полупроводници, които се установят в Европа.
Кох предположи, че нито САЩ, нито ЕС притежават "сложните екосистеми", необходими за поддържане на мащабни операции с полупроводници.
„Съществува предизвикателство, свързано с това дали разполагате с необходимата компетентност, дали имате обучен персонал и т.н.“, каза той. Кох предупреди, че субсидиите могат да доведат до това светът да „загуби някои от ползите от икономическия мащаб и цифровата революция“.
Фахми Фадзил, министър на комуникациите и цифровите технологии на Малайзия, като цяло се съгласи с оценката на Кох за субсидиите за западните чипове. Малайзия също има изключително голям отпечатък върху световното производство на полупроводници.
И Сингапур, и Малайзия субсидират компаниите за полупроводници, които работят в техните страни. Сингапур, по-специално, предлага широк набор от стимули за фирмите за чипове. Съобщава се, че югоизточният азиатски град-държава се опитва да привлече Тайванската компания за производство на полупроводници на своя бряг чрез значителни нови субсидии.