Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Парите
  3. Сребърният фонд ще продължи да бъде част от фискалния резерв

Парите

Сребърният фонд ще продължи да бъде част от фискалния резерв

Сребърният фонд ще продължи да бъде част от фискалния резерв - Tribune.bg
Снимка:
© БГНЕС

До 2027 г. натрупаните средства в Държавния фонд за гарантиране устойчивостта на държавната пенсионна система - т. нар. Сребърен фонд, ще продължат да се управляват консервативно и ще останат по сметка на БНБ като част от фискалния резерв на страната.

Решението е на служебното правителство, което се аргументира, че по този начин парите ще бъдат защитени и ще се елиминира рискът от реализиране на инвестиционни загуби, и ще се гарантира запазването на номиналният размер на акумулираните във Фонда публични ресурси.

По закон парите в Сребърния фонд се набират от излишъци в бюджета, каквито повече от десетилетие няма, както и от отчисления от приватизационни сделки, концесионни такси и глоби. Но също така се олихвяват ежемесечно, стоейки по сметка в Българска народна банка, само за миналата година доходността е повече от 110  милиона лева.

Да не се рискува с управлението на парите във Фонда, правителството  намира аргументи и в данните от дългосрочната прогноза на НОИ за негативни демографски тенденции, подкрепени и от прогнозата на  Евростат, че населението на България ще намалее до 5,3 милиона души към 2070 година. Средната продължителност на живота ще се увеличи  поне с 10 години дотогава, а в структурата на населението хората в трудоспособна възраст ще намаляват от сегашните  63 до 56 процента, като делът на тези над 65 години от около 21% сега, ще е 31 на сто.

Акумулираните по сметка на Сребърния фонд средства към месец септември 2024 г. по данни на правителството са 4 милиарда 230 милиона лева. Но в анализ на Икономическият и социален съвет за пенсионната система у нас от края на миналата година е посочено, че моментът сега е  подходящ да се обмисли дали  активите Сребърен фонд да не бъдат изведени от фискалния резерв и да се разнообразят приходоизточниците. Като допълнителен такъв би могъл да бъде например определен процент от приходите от данък добавена стойност. Експертите на Съвета изразяват тревога, че  разходите за пенсии през последните години растат с по бързи темпове от активите в Сребърния фонд. Ако тенденцията се задълбочи, до няколко години парите в него няма да могат да покрият пенсии дори за два месеца. Затова и смятат, че средствата  би следвало да могат да се инвестират с цел извличане на доходност.

Анкети