Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Парите
  3. Икономисти: Сребърният фонд в никакъв случай не трябва да се пипа

Парите

Икономисти: Сребърният фонд в никакъв случай не трябва да се пипа

Румен Гълъбинов описа възможността да се посегне на замразения Сребърен фонд така: „все едно, че са ви дали пари да си купите жилище, а сте ги похарчили в мола да си купите дрехи и обувки”

Икономисти: Сребърният фонд в никакъв случай не трябва да се пипа - Tribune.bg
Снимка:
© Кадър/Нова Нюз

Категорично против размразяването на Сребърният фонд се обявиха в ефира на Нова Нюз икономистите проф. Ваня Иванова и Румен Гълъбинов.

Гълъбинов описа ситуацията така: „все едно, че са ви дали пари да си купите жилище, а сте ги похарчили в мола да си купите дрехи и обувки”.

Удължаването на удължения бюджет беше прието от ресорната парламентарна комисия

„Основният проблем на българския бюджет е, че приходите изостават два пъти като темп на нарастване от разходите. Иначе отиваме към нови дългове, трудно управляем дефицит, евентуално да разчитаме на Плана за възстановяване и устойчивост. Озоваваме се в ситуация на ликвидност, текуща ликвидност в държавата”, каза икономистът. Той призова за консолидация на държавния бюджет и повече разумност и планиране.

„Не бих приветствала да се посегне на Сребърния фонд – заради несигурността на пазарите, по-високите лихви. В известна степен този фонд е някаква гаранция", заяви проф. Ваня Иванова от катедра Икономика, Стопански факултет СУ.

„Едно пипане на данъците не е чак толкова болезнено, от гледна точка на възстановяване нивото на ДДС за някои сектори”, обясни Иванова.

От 1997 г. въвеждането на валутния борд България поддържаше една разумна и рационална политика. След 2020 г. това вече не е така и проблемът ще се влошава, обясни Гълъбинов. „Около 20-30% от българската икономика продължава да е сива”, поясни той.

„Ситуацията без да е драматична, е критична. Последните новини, че има идеи за съставяне на правителство е лъч в тунела. Новият-стар министър ще има възможността да представи проект на кабинет.

Според Гълъбинов, ако държавата намали наполовина капиталовата програма, държавата може да има 3% дефицит в Бюджета. Българската икономика се декапитализира поради липса на преки инвестиции, липса на частни инвестиции, обясни той.

Анкети