Парите
Управителят на БНБ: България сериозно изостава от плана за приемане на еврото
„България вече сериозно изостава в изпълнение на плана за приемане на еврото в България от 1 януари 2024 година“, това обяви управителят на БНБ Димитър Радев от трибуната на народното събрание по време на днешното си изслушване.
„Нека да започна така – истинският дебат днес е за или против еврото. Еврото като символ на европейския проект и нашата ангажираност. Точката, която разглеждаме, този въпрос се съдържа заради поставените въпроси от депутатите. Нека веднага да кажа, че въпросът за еврозоната е политически, а не експертен и отговорът трябва да бъде на НС“, коментира Радев.
„Въпросът е дали България да остане в дълбоката периферия на Европа, или трябва да бъде направено усилие за ускоряване на процеса за присъединяване към еврозоната. Има вече сериозно забавяне“, посочи управителят на БНБ.
„От позицията на БНБ няма необърнат камък по тази тема. Има достатъчно представителни и сериозни анализи. Добавянето на нови трудно ще добави качество. Нуждаем се не от нови анализи, а от конкретни действия“, обясни той.
От парламентарната трибуна подуправителят на БНБ Калин Христов, който отговаря за валутния борд и валутните резерви заяви, че балансът ще се свие.
„Ние ще осигурим резерви на търговските банки“, обясни Калин Христов.
Той заяви, че след като имаме приспособяване на баланса, ще имаме два компонента – единият, от които е частта, в която трябва да внесем валутните резерви на Европейската централна банка (ЕЦБ) и текущите изчисления са, че нашият дял ще бъде 0,98%, което означава, че трябва да внесем около 500 милиона еквивалентна валута на еврото или в злато.
„Ние трябва да ги конвертираме в резервни валути и в този момент те ще останат резерви на БНБ, национални, и могат да се управляват само по ограниченията, зададени от обща рамка на ЕЦБ“, уточни Христов и добави, че те не могат да бъдат използвани за финансиране за правителствена политика.