Парите
Земеделците пак готвят протест: Субсидиите се разпределят несправедливо, искаме оставката на министър Вътев
Точно два месеца след като между земеделските производители и правителството беше подписан меморандум в 5 точки с поети ангажименти от страна на кабинета „Денков“, браншови организации на земеделски производители организират в четвъртък протестно шествие с искане за оставката на министър Кирил Вътев.
Припомняме, че след мащабни протести и продължителни блокади на важни пътни възли в страната на 20 септември земеделските производители прекратиха демонстрациите си, тъй като получиха уверението на правителството и в частност МЗХ, че техните искания ще бъдат изпълнени.
„Целият земеделски сектор е изправен пред хаотична ситуация, за която многократно сме предупреждавали министър Кирил Вътев. Нашите производители няма да издържат с производство на българска продукция“. Това каза Бойко Синапов, председател на „Обединени български животновъди“ в ефира на bTV по повод протеста, който организират.
Мотивът на министерството, срещу който производителите се изправят, е решението субсидията да бъде разпределена по формула, в която най-малките получават най-голяма помощ, а не както е било досега субсидиите да бъдат разпределени по равно и всеки да получи „минимална ставка".
„Българският производител е задушен. Ние произвеждаме зеленчуци и мляко, но нямаме пазар. Призивът на министър Вътев да увеличим производството не е ефективен", каза още той.
Синапов повдигна и въпроса, че дълбоко замразено месо се вкарва и преработва в колбасарските цехове, и по негови думи България е единствената държава в Европа, която прави това. „Всички нормални държави това го използват за кучешка храна”, каза той.
„Основният проблем е, че животновъдството и оръжейното производство са на тежки загуби. Направихме няколко опита, в това число, и при подписването на меморандума с правителството, в които бяха поети ангажименти, които до момента не са изпълнени. Например ангажиментът за изплащане в пълен размер на украинската помощ – над 250 хиляди евро. Това не са помощи, а компенсации за щети от войната. Ако вдигнем производителността, се вдига и разходът за храна. Министърът на земеделието се опитва да ни раздели на малки, средни и големи”, обясни в ефира на Нова тв Димитър Заров от Националния съюз на говедовъдите в България. И призова всички животновъди, оранжерийни и земеделски производители да подкрепят протеста, за да остане мляко на българската трапеза.
„Ако някой трябва да е недоволен от изпълнението на меморандума, това е сектор „зърнопроизводство”. Напълно съм съгласен, че сектор „животновъдство” е в тежко положение. Затова подкрепихме техните искания”, уточни Илия Проданов, председател на Националната асоциация на зърнопроизводителите.
Ден по-рано на пресконференция от браншовите организации в сектор „Животновъдство“ и „Оранжерийно зеленчукопроизводство“ съобщиха, че издръжката става непосилна и за най-стабилните икономически ферми, като цитираха статистика, която по думите им показва унищожаването на сектор говедовъдство.
„Приходите от крава годишно са в размер на 5000 лв., а разходите са двойно по-високи - 10 000 лв. Само за 10 месеца са отпаднали 48 кравеферми и съответно преработката на мляко за последните четири месеца е спаднала с 13 000 тона“, обявиха участници в пресконференцията.
„Браншът отива към тежък упадък. Искаме хората да могат да ядат български плодове и зеленчуци и месо и да пият българско мляко", каза тогава Димитър Зоров и уточни, че вече са пуснали уведомления до Столичната община и МВР.
В демонстрациите ще се включат Обединени български животновъди (ОБЖ), Национален съюз на говедовъдите в България (НСГБ), Институт на жените фермери, Съюз на животновъдите в България, Асоциация на биволовъдите в България (АББ), съобщава БТА. Към тях са се присъединили и от Национална асоциация на оранжерийните производители (НАОП).
В отговор на заявките за протести земеделският министър Кирил Вътев, който също присъства на пресконференцията, заяви, че им е казал всичко, каквото има, и е „време да слязат на земята, да спрат да ламтят, а да си вдигнат производителността“.
Земеделският министър коментира, че всички разплащания, които са поети като ангажимент по меморандума, подписан на 20 септември след протестите, вече са направени.