Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Анализи
  3. Икономист: Загубите на протестиращите земеделци нямат общо с Украйна, а с техните спекулации

Анализи

Икономист: Загубите на протестиращите земеделци нямат общо с Украйна, а с техните спекулации

Икономист: Загубите на протестиращите земеделци нямат общо с Украйна, а с техните спекулации - Tribune.bg
Снимка:
© Кадър/Нова Нюз

„Преживявяме доста турбулентен период на цените в земеделието. Миналата година бяха рекордно високи, тази година са доста ниски. Миналата година който продаде, беше добре. Сега помагаме на тези спекуланти, които не са си направили сметката и вместо да продадат, са затворили продукцията в складовете. Не помагаме на земеделските производители, които си произвеждат и продават както трябва, а помагаме на тези, които са загубили, защото не са се държали като земеделски производители, а като спекуланти”, каза икономистът от „Отворено общество”.

Това заяви в ефира на Нова Нюз Георги Ангелов, старши икономист в „Отворено общество“ по повод протестите на земеделските производители и подписания вчера меморандум между правителството и бранша.

„Ние зърно от Украйна не внасяме. И при свръхвисоки цени 0,3% е вносът на зърно от там. 20 млн. тона годишно е износа на зърно. От Украйна обаче внасяме слънчоглед, защото имаме дефицит”.

Той акцентира, че България е станала монокултурна държава. Според него 65% от територията на България е насадена със зърно.

„Няма друга такава страна в Европа. Зърното измества всички други култури в момента”, допълни Ангелов.

По думите на Никола Янков, икономист и старши сътрудник в ЦИР винаги, когато държавата се опитва да се намесва на пазара, се получава драма.

„Това е мислене от 80-те години на миналия век – държавата ще казва кой ще внася, кой ще продава, на каква цена ще продава. Държавата не трябваше да се намесва по никакъв начин”, категоричен е той.

„Трябва да се погледне в дълбочина кой е засегнат. Хората, които дойдоха до София с машините, не всички са засегнати”, обясни Янков. По думите му е много важно субсидирането да не става „на калпак“.

Ангелов каза, че се дават най-много субсидии на най-богатите, които и без субсидии се справят добре и направи паралел с енергийните помощи, които са получени от хора и фирми, които нямат нужда от тях, вместо от наистина нуждаещите се.

Според него и руският износ сваля цената на продукцията с рекордния износ тази година, който възлиза на 49 млн. тона тази година.

„Не е Украйна виновна, виновна е Русия”, каза още Георги Ангелов.

Анкети