Мултимедия
Сензори, камери и ИИ технологии: Vantiq с проект за развитие на интелигентни градове в Украйна (ВИДЕО)
Базираната в САЩ технологична компания Vantiq дари софтуер за изкуствен интелект на стойност 500 000 долара за развитието на интелигентни градове в Украйна, съобщи вицепрезидентът по партньорствата на компанията Дейвид Спринцен на срещата на върха на кметовете в Киев, цитиран от „Киев Индепендънт“.
„Можем да помогнем на Украйна да се справи с предизвикателствата, с които се сблъсква в момента, а след това да използваме същата технологична архитектура, за да разширим усилията си за възстановяване, след като войната приключи“, заяви Спринцен в рамките на срещата на върха.
Интелигентният град използва технологии и данни, за да подобри управлението на града и качеството на живот на неговите жители. Технологиите за интелигентни градове могат да варират от ранно откриване на природни бедствия като цунами или горски пожари до предупреждаване, когато сградите и инфраструктурата се нуждаят от поддръжка.
Vantiq използва софтуер за изкуствен интелект и генеративен изкуствен интелект, за да анализира бързо и да формира решения въз основа на данни, събрани от камери, сателитни изображения, социални медии, системи за наблюдение на пътища и дронове: по същество всичко, свързано с интернет.
Компанията вече работи активно в няколко града, включително в експериментален проект в САЩ, който открива автомобилни катастрофи и автоматично се обажда на службите за спешна помощ.
Проектът в Украйна е в партньорство с украинската група за развитие на търговията Economy of Trust (EoT) и неправителствената организация Mayor's Club.
Меморандумът за разбирателство предвижда интелигентна система за над 100 индустриални парка в Украйна, която ще повлияе на живота на 2,5 милиона граждани и ще помогне за създаването на „хипермодерни“ градове, казва Спринцен.
Vantiq, която си партнира с технологични гиганти като Nvidia и Hewlett-Packard, иска да насърчи други американски технологични компании да навлязат в Украйна, за да подкрепят бизнес общността и да помогнат за нейното възстановяване.
Главният изпълнителен директор на компанията и баща на Дейвид, Марти Спринцен, казва, че лидерите на Украйна могат да използват софтуера за вземане на решения при засилване на устойчивото развитие и привличане на чуждестранни инвестиции.
„Този проект ще рационализира събирането на данни, ще оптимизира разпределението на ресурсите и ще осигури управление на икономическите дейности в реално време“, казва той в съобщение за пресата.
Макар че работата в държава във война е нова област за компанията, Vantiq работи активно в зони на природни бедствия, като Япония, където технологията ѝ може да помогне за формирането на най-добрия маршрут за евакуация на даден град.
В Украйна Дейвид Спринцен вижда възможност за технологичната компания да подобри комуникацията с гражданите по време на война, като посочва проблеми като умора от сирените, при които гражданите вече не реагират на безкрайните предупреждения за въздушни нападения.
„Трябва да помислим за по-интелигентни начини, по които да комуникираме с гражданите, когато има проблем, който изисква от тях да предприемат действия. Независимо дали това е ситуация, в която те наистина трябва да отидат в бункера, или виждаме движение на войски, което означава, че трябва да се евакуираме“, каза той.
Според последната оценка на ООН, Световната банка, Европейската комисия и правителството от февруари, Украйна ще се нуждае от 486 млрд. долара за възстановяване и реконструкция. Въпреки че възстановяването все още не е започнало, правителството планира да възстанови пострадалите градове по по-ефективен и екологичен начин, за да се отдалечи от съветското наследство.
„Сензорните и компютърните технологии се развиха бързо през последните 5 години, което означава, че високотехнологичната инфраструктура и съответният софтуер могат да бъдат мащабирани на много по-ниска цена. Това ще помогне на украинските градове да „прескочат“ етапа на следвоенно възстановяване и да станат модерни и цифрови", каза Спринцен.
След войната технологията може да помогне на властите да разберат по-добре как функционира градът и каква работа трябва да се свърши, каза Спринцен. Например, тя може да наблюдава градската инфраструктура, като тръбопроводи и водоснабдителни съоръжения, за да открива повреди и да работи по-ефективно.
Всеки град е различен, отбелязва Спринцен, но Vantiq може да изготви персонализиран анализ, като използва предишни протоколи и политики, за да предостави конкретни решения, които ще спестят време и ще намалят ресурсите.
Проектът ще засили и прозрачността, тъй като колкото повече данни имат достъп хората, толкова повече могат да видят какво се случва със собствените си очи, без да се налага да разчитат единствено на нечия дума. Това ще помогне за привличането на повече чуждестранни инвеститори, които са се колебаели поради опасения от корупция, твърди Спринцен.
„Ако сте чуждестранен инвеститор, който строи завод в Украйна, не е нужно да изпращате хора, за да видят завода в процес на разработка. Всъщност можете да използвате технологията, за да разгледате в реално време състоянието на това, което е във фаза на разработка“, обяснява той.
„Доверието с общностите, които се интересуват от разработване на проекти с помощта на изкуствен интелект, става наистина ключово за стратегията за това как предприятията ще започнат да гледат на Украйна“, добави още Спринцен.