Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Технологии
  3. ByteDance уволни стажант заради саботаж на проект за ИИ

Технологии

ByteDance уволни стажант заради саботаж на проект за ИИ

ByteDance уволни стажант заради саботаж на проект за ИИ - Tribune.bg
Снимка:
© БГНЕС

Собственикът на TikTok, ByteDance, обяви, че е уволнил стажант за „злонамерена намеса“ в един от моделите му за обучение на изкуствен интелект (ИИ).

Фирмата обаче отхвърли твърденията относно мащаба на щетите, причинени от неназовано лице, заявявайки, че те „съдържат някои преувеличения и неточности“, съобщи „Би Би Си“.

Тези коментари дойдоха, след като съобщения относно инцидента се разпространиха в социалните мрежи през уикенда.

Моделът на генеративния ИИ на китайския технологичен гигант, подобен на Doubao ChatGPT, е най-популярният чатбот с ИИ в страната.

„Лицето беше стажант с (рекламния) технологичен екип и няма опит с лабораторията за ИИ. Техният профил в социалните мрежи и някои медийни съобщения съдържат неточности“, се казва в изявление на ByteDance.

От компанията добавиха, че търговските онлайн операции, включително големите езикови модели за ИИ, не са били засегнати от действията на стажанта.

ByteDance също така отрече инцидентът да е причинил щети за повече от 10 млн. долара, нарушавайки системата за обучение на ИИ, съставена от хиляди мощни графични процесори (GPU).

Освен, че е уволнила човека през август, ByteDance каза, че е информирала университета на стажанта и браншовите организации за инцидента.

ByteDance управлява някои от най-популярните приложения за социални мрежи в света, включително TikTok и китайския му еквивалент Douyin.

Компанията е считана за лидер в разработването на алгоритми поради това, че нейните приложения са привлекателни за потребителите.

Подобно на много свои колеги в Китай и по света, гигантът в областта на социалните мрежи инвестира много в ИИ.

Той използва технологията, за да захранва своя чатбот Doubao, както и много други приложения. Сред тях е и инструментът за преобразуване на текст във видео, наречен Jimeng.

Анкети