Технологии
Индия стана втората държава със собствена станция за изследване на черни дупки
Индийска организация за космически изследвания (ISRO) успешно изстреля в космоса ракетата носител PSLV-C58, която изведе в орбита сателита XpoSat.
XPoSat е втората в света сателитна мисия, посветена на правенето на рентгенови поляриметрични измервания, отбелязват от ISRO. Ракетата е изстреляна от космодрума на остров Шрихарикота в Бенгалския залив, където се намира Космическият център Сатиш Дхаван.
Целта на операцията е изучаването на черни дупки. Рентгеновият поляриметър сателит (XPoSat) е първата мисия на Индия, посветена на анализа на поляризацията на рентгеновите лъчи, излъчвани от ярки небесни източници в средночестотната лента.
Сателитът носи два полезни товара - индийски рентгенов поляриметър (POLIX) и рентгенова спектроскопия и синхронизация (XSPECT). Те са разработени от Raman Research Institute и UR Rao Satellite Center, и двата разположени в Бенгалуру.
Благодарение на успешното изстрелване на XPoSAT, Индия стана втората страна след САЩ, разполагаща със станция за изследване на черни дупки и неутронни звезди, посочват от Индийската космическа агенция.