Технологии
Microsoft планира да подобри работата на AI на европейските езици

Американският технологичен гигант Microsoft инвестира милиони долари, за да насочи повече данни на европейски езици към разработването на AI, заяви президентът на компанията Брад Смит.
Тъй като водещите AI модели днес са обучени предимно на материали на английски език, „оцеляването на тези езици и здравето на тези култури са буквално застрашени“, ако не се предприемат корективни мерки, заяви Смит за АФП.
AI моделите са „по-малко ефективни, когато се използват на език, за който няма достатъчно данни“, добави той, което може да накара повече потребители да преминат към английски, дори когато той не е техният майчин език.
От септември Microsoft ще създаде изследователски екипи в източния френски град Страсбург, за да „помогне за разширяване на достъпността на многоезични данни за разработването на AI“ на поне 10 от 24-те езика на Европейския съюз, включително естонски и гръцки.
Работата ще включва дигитализиране на книги и записване на стотици часове аудиоматериали.
„Не става въпрос за създаване на данни, които да са собственост на Microsoft. Става въпрос за създаване на данни, които да могат да се използват от обществото“, подчерта Смит, добавяйки, че информацията ще бъде споделяна на базата на отворен код.
През последните месеци американската компания се стреми да се позиционира като особено съвместима с нарастващия политически натиск за технологична суверенност на Европа.
Лидерите в блока са все по-нервни от зависимостта си от американските технологични компании и инфраструктура след преизбирането на Доналд Тръмп за президент на САЩ.
През юни Microsoft обяви, че засилва сътрудничеството си с европейските правителства в областта на киберсигурността и обяви нови мерки за „суверенитет на данните“ за своите центрове за данни на континента.
Смит посочи, че тази новина е само поредното доказателство за ангажимента на компанията към Европа.
Повечето водещи компании в областта на изкуствения интелект са американски или китайски, въпреки че Европа има някои изключения като френската Mistral или френско-американската платформа Hugging Face.
Освен Microsoft, някои европейски инициативи като TildeLM се стремят да разработят модели за изкуствен интелект на местни езици.
Разработчикът на Windows и Office също така заяви, че работи по цифрово възстановяване на катедралата Нотр Дам в Париж, което планира да подари на френската държава, както и по дигитализиране на предмети от националната библиотека BNF и Музея за декоративни изкуства на страната.