Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Технологии
  3. Неприятностите за Тим Кук и Apple се трупат една след друга

Технологии

Неприятностите за Тим Кук и Apple се трупат една след друга

Неприятностите за Тим Кук и Apple се трупат една след друга - Tribune.bg
Снимка:
© АРХИВ/БГНЕС

Президентът Доналд Тръмп отново насочи вниманието си към Apple, настоявайки компанията да произвежда iPhone в САЩ, заплашвайки с 25% мита, ако това не се случи. „Ставай, Тим Кук“, написа активистката Лора Лумър в X, напомняйки на изпълнителния директор, че Apple е отново в центъра на мишената на Тръмп.

Натиск от Тръмп: Apple под заплаха от 25% мито, ако производството на iPhone не се премести в САЩ

Това е само едно от предизвикателствата, пред които Кук се изправя през една трудна и турбулентна година за Apple. Освен Тръмп, той се бори с двама американски съдии, европейски и световни регулатори, щатски и федерални законодатели – и дори с един от създателите на iPhone. В същото време конкуренти изпреварват Apple в състезанието за господство в сферата на изкуствения интелект.

Всички тези фактори заплашват високите печалби на компанията – неин запазен знак и причина за последната ѝ оценка от над 3 трилиона долара. Инвеститорите, макар и лоялни, изпращат тревожни сигнали – акциите на Apple са паднали с 25% спрямо върховата си стойност, отразявайки съмненията дали Кук (или някой друг) може да овладее бурните води на 2025 г.

Сянката на Джони Айв и новата технологична ера

С амбиция за революция в технологиите: OpenAI придоби стартъпа на Джони Айв – дизайнерът на iPhone

Джони Айв, легендарният дизайнер на iPhone, обяви, че се присъединява към OpenAI с цел създаване на устройство от ново поколение, което да замени екраните. След сделка за продажба на неговия стартъп „io“ за 6,5 милиарда долара, OpenAI планира да произведе 100 милиона AI-устройства-спътници. Apple вече усеща заплахата – „Може да не ви трябва iPhone след 10 години“, свидетелства Еди Кю от Apple в съдебен процес този месец.

И въпреки че на предстоящата годишна конференция за разработчици не се очакват сериозни AI новости, Тим Кук обясни по време на последната среща с инвеститори, че персонализираният Siri все още не е готов да отговори на високите стандарти на компанията.

Apple винаги е печелила с търпение – ще проработи ли този подход и сега?

Компанията не беше първата, създала музикален плеър, смартфон или таблет – но изчака, усъвършенства и доминира. Въпросът е дали същата стратегия ще работи в ерата на AI.

Apple все още реализира милиарди приходи от своя бизнес с дигитални услуги, с брутни маржове от над 70% – много повече от хардуера. Но съдия наскоро обвини компанията, че е игнорирала съдебна забрана, позволяваща на разработчиците да заобикалят високите такси в App Store: „Кук направи лош избор“, пише тя. Европейски регулатори искат същото, а вероятно ще ги последват и други по света.

Щатски и федерални закони също заплашват App Store с изисквания за проверка на възрастта на потребителите. Това би могло да намали разходите на тийнейджъри или дори да даде повече контрол на родителите върху дигиталната активност на децата им.

20 милиарда причини за безпокойство

Междувременно съдия по антитръстово дело срещу Google може да нареди на търсачката да спре да плаща около 20 милиарда долара годишно на Apple за това, че Safari използва Google като стандартна търсачка – приходи, които са почти чиста печалба за Apple.

Най-голямата уязвимост: Китай

Всички тези проблеми обаче бледнеят пред риска за най-голямото постижение на Кук – глобалната производствена верига на Apple, съсредоточена в Китай. Въпреки натиска на Тръмп, производството на iPhone трудно може да бъде преместено. Компанията вече изнася част от индустрията по сглобяване в Индия, но голяма част от компонентите все още идват от Китай.

Този подход дава известна гъвкавост при избягване на мита, но не и лесно решение. Един „произведен в Америка“ iPhone би струвал над 3000 долара – така че това едва ли е реалистично.

Кук може да предложи компромис, като премести част от производството на чипове или сървъри в САЩ – стъпка, която вече е в ход в Тексас. Но очакванията от Вашингтон растат. С честите си разговори с Белия дом и неотдавнашната си среща там, Кук очевидно търси ново примирие – и нова сделка.

Етикети: Apple (109) iPhone (34)
Анкети