Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Технологии
  3. От Индия в САЩ: 600 тона смартфона iPhone са били внесени по въздух през март, за да се избегнат високите мита

Технологии

От Индия в САЩ: 600 тона смартфона iPhone са били внесени по въздух през март, за да се избегнат високите мита

Apple увеличава наличностите си в американските складове, за да намали ефекта от митата върху собствения си внос от Индия и Китай

От Индия в САЩ: 600 тона смартфона iPhone са били внесени по въздух през март, за да се избегнат високите мита - Tribune.bg
Снимка:
© АРХИВ/БГНЕС

Aмериканският технологичен гигант Apple дискретно е наел 6 товарни полета, за да превози 600 тона iPhone-а от Индия до САЩ в края на март, съобщи „Евронюз“.

Съобщава се, че всеки от товарните самолети е имал капацитет от 100 тона. Целта на този ход е била да се „пребори“ с предстоящите мита на президента на САЩ Доналд Тръмп.

Според изчисленията на информационната агенция самолетите са превозвали общо 1,5 млн. смартфона.

Apple също така договори така наречения „зелен коридор“ за ускоряване на митническото оформяне на летището в Ченай, като намали 30-часовия процес до 6 часа. Според информацията това е практика, която редовно се прилага в Китай, където Apple произвежда голям брой свои продукти.

Apple увеличава складовите си наличности в САЩ, за да намали ефекта от митата върху собствения си внос от Индия и Китай.

Компанията планира да изпрати повече iPhone-и от Индия в САЩ, за да компенсира високите разходи за митата в Китай. Миналата година технологичният гигант е изнесъл iPhone-и от южноазиатската страна на стойност над 17 млрд. долара. Производството в Индия потенциално би могло да покрие половината от пазара на iPhone в САЩ.

На този фон традиционният производствен център на компанията - Китай, е въвлечен в търговска война със САЩ. Втората по големина икономика в света обяви, че от 12 април коригира митата си върху американските стоки от 84% на 125%, в отговор на въведеното от администрацията на Тръмп мито от 145% върху вноса от Китай.

Китай контрира САЩ: Повишава митата за американски стоки на 125% (ДОПЪЛНЕНА)

Междувременно Индия беше изправена пред 26% мито върху износа си за САЩ, преди тази седмица да влезе в сила 90-дневна пауза за така наречените "реципрочни" мита за някои държави. Понастоящем стоките, внасяни от Индия, са обект на 10% мито на американските митници.

iPhone за 3000 долара?

Тъй като веригата за доставки на Apple е базирана предимно в Китай, все повече се засилват опасенията, че цените на iPhone и на други технически продукти за ежедневието, като лаптопи и слушалки, много от които се произвеждат в азиатската страна, ще се повишат значително.

Откакто първият модел излезе на пазара преди 18 години, Apple произвежда повечето от своите iPhone-и в Китай - страна, с която САЩ са на път да замразят търговията, предвид факта, че двете страни налагат мита на стойност над 125% върху вноса си.

Според експерти технологичният гигант може да промени десетилетните си практики и да премести веригата си за доставки от Китай, което ще отнеме няколко години и ще струва милиарди долари.

„Концепцията за производство на iPhone в САЩ е несъстоятелна“, заяви Дан Айвс, анализатор от Wedbush Securities - широко разпространено мнение в инвестиционната общност. Той изчисли, че сегашната цена от 1000 долара за iPhone, произведен в Китай или Индия, ще нарасне до над 3000 долара, ако производството се премести в САЩ. И смята, че преместването на производството в страната вероятно няма да може да се осъществи най-рано до 2028 г. Не е ясно също така дали технологичният гигант би желал да направи тази инвестиция, докато търговските политики се развиват бързо.

Apple все още не е обсъдила публично отговора си на митата на Тръмп за Китай, но темата може да се появи на 1 май, когато главният изпълнителен директор на Apple Тим Кук ще отговаря на въпроси на анализатори по време на тримесечен конферентен разговор за обсъждане на финансовите резултати и стратегията на компанията.

Цената на акциите на Apple спадна с 15% и намали пазарната стойност на компанията с 500 млрд. долара, откакто Тръмп увеличи митата на 2 април.

Анкети