Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Технологии
  3. Си Дзинпин към Бил Гейтс: Приветстваме американските AI технологии в Китай

Технологии

Си Дзинпин към Бил Гейтс: Приветстваме американските AI технологии в Китай

Си Дзинпин към Бил Гейтс: Приветстваме американските AI технологии в Китай - Tribune.bg
Снимка:
© БГНЕС

Китайският президент Си Дзинпин обсъди глобалния възход на изкуствения интелект с Бил Гейтс обявявайки, че приветства американските фирми, включително Microsoft, да внесат своите ИИ технологии в Китай, предава Ройтерс, позовавайки се на свои източници.

Китайският президент Си Цзинпин проведе официална среща с американския милиардер и филантроп Бил Гейтс, за която китайската Централна телевизия съобщи по-рано през деня.

Гейтс, който е основател на компанията Microsoft, пристигна по-рано в Китай, за първи път от 2019 г., насам поради ангажименти, свързани с благотворителната му фондация – „Бил и Мелинда Гейтс“.

По време на срещата си в Пекин с китайския държавен глава Бил Гейтс обсъди и бизнес развитието на Microsoft в страната.

Гейтс се оттегли от управителния съвет на технологичния световен гигант още през 2020 г., за да се съсредоточи върху благотворителност и дейности, свързани с глобалното здравеопазване, образование и изменението на климата.

Коментарите относно изкуствения интелект, направени на срещата между Си и Гейтс, не бяха разкрити в официалните доклади от срещата, които бяха публикувани от китайските държавни медии, нито публикуваната от Гейтс информация, отразяваща пътуването му в Китай, пише още Ройтерс.

В отговор на искане за коментар по темата от фондация „Бил и Мелинда Гейтс“ са насочили журналистите от медията към официалната публикация, но не са пожелали да изнасят повече подробности.

Все още липсва коментар и от страна на информационната служба на Държавния съвет на Китай, която обработва медийни запитвания, уточняват от Ройтерс.

В свое по-ранно изказване Си подчерта, че Китай трябва да се възползва от възможностите да използва AI за стимулиране на икономическото си развитие, но също така предупреди за рисковете, като страната обмисля нов закон за технологията, както и правила за генеративен AI.

Срещата на китайския президент с Бил Гейтс идва в момент, когато отношенията между САЩ и Китай са в най-ниската си точка от десетилетия насам, а технологиите и развитието на ИИ се превърнаха в „ябълка на раздора“.

САЩ въведоха сериозни мерки за контрол върху износа, насочени към ограничаване на развитието на ИИ в Китай, докато Китай изнерви чуждестранната бизнес общност с репресии срещу консултантски услуги и забрана на някои компании продажби в Китай, сред които и американския производител на чипове Micron.

От Micron обявиха инвестиция от 602 млн. долара в завод в Китай

Microsoft е поддръжник и партньор на OpenAI, чийто чатбот ChatGPT завладя потребителите по цял свят, предизвиквайки опасения за сигурността и беше блокиран в редица държави.

ЕП гласува за ограничения за ChatGPT и други технологии с ИИ

Самият OpenAI и ChatGPT не са блокирани от китайските власти, но OpenAI не позволява на потребителите в някои страни, включително континентален Китай и Хонконг, да използват чатбота.

Япония ограничава ChatGPT за писане на научни статии

Във Франция заваляха жалби от потребители срещу ChatGPT

От друга страна Microsoft е присъства в Китай повече от 30 години и има голям изследователски център там. Неговият портал Bing е единствената чуждестранна търсачка, достъпна от т. нар. „Велика защитна стена на Китай“, въпреки че резултатите от търсенето по чувствителни теми са цензурирани.

Анкети