Технологии
Все по-близо до човека: OpenAI пуска на пазара модели със способности за разсъждения
OpenAI съобщи, че пуска на пазара серията си от модели на изкуствен интелект „Strawberry“, предназначени да прекарват повече време в обработване на отговори на запитвания, за да решават трудни проблеми, пише „Гардиън“.
Моделите са способни да разсъждават върху сложни задачи и могат да решават по-предизвикателни проблеми от предишните модели в областта на науката, кодирането и математиката, заяви фирмата за ИИ в публикация в блога си.
OpenAI използва кодовото име Strawberry за вътрешно обозначаване на проекта, а обявените в четвъртък модели нарече o1 и o1-mini. Моделът o1 ще бъде достъпен в ChatGPT и неговия API от 12 септември, заяви компанията.
Ноам Браун, изследовател в OpenAI, фокусиран върху подобряването на разсъжденията в моделите на компанията, потвърди в публикация в X, че моделите са същите като в проекта Strawberry.
„Развълнуван съм да споделя с всички вас плодовете на усилията ни в OpenAI да създадем модели на изкуствен интелект, способни на наистина общи човешки разсъждения“, пише Браун.
В публикацията в блога си OpenAI съобщава, че моделът o1 е постигнал 83% на квалификационния изпит за Международната олимпиада по математика, в сравнение с 13% за предишния модел GPT-4o.
Моделът също така подобрява представянето си при конкурентни въпроси по програмиране и надминава точността на човек, който е доктор на науките, при сравнителен тест на научни проблеми, заявиха от компанията.
Браун заяви, че моделите са успели да постигнат тези резултати, като са използвали техника, известна като „верига от мисли“, която включва разбиване на сложни проблеми на по-малки логически стъпки.
Изследователите отбелязват, че представянето на моделите с изкуствен интелект върху сложни проблеми има тенденция да се подобрява.OpenAI вече е автоматизирала тази способност, така че моделите да могат да разбиват проблемите самостоятелно, без да бъдат подканяни от потребителя, твърди компанията в своя блог.
„Обучихме тези модели да прекарват повече време в обмисляне на проблемите, преди да отговорят, подобно на това, което би направил човек. Чрез обучението те се научават да усъвършенстват процеса си на мислене, да опитват различни стратегии и да разпознават грешките си“, заявиха от OpenAI.