Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Парите
  3. Цените на храните: Потребителската кошница се върна на 107 лева (ОБНОВЕНА)

Парите

Цените на храните: Потребителската кошница се върна на 107 лева (ОБНОВЕНА)

Цените на храните: Потребителската кошница се върна на 107 лева (ОБНОВЕНА) - Tribune.bg
Снимка:
© БГНЕС

Потребителската кошница се върна на 107 лева, няма манипулации на пазара, съобщи председателят на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ) Владимир Иванов по време на редовния брифинг за цените на основните хранителни продукти, плодове и зеленчуци.

„Имаме леко изменение в кошницата - от 105 на 107 лева. 8 лева разлика на годишна база на плодове и зеленчуци, 4 лева на основните битови продукти. Може би сме в най-ниската пикова стойност за тази година“, допълни Иванов.

Председателят на тържищата отбеляза, че свиване в търсенето няма. Няма и манипулация на пазара.

„В заведенията има известен ръст на цените, което отговаря търсенето“, отчете Владимир Иванов и съобщи движението на цените на плодове, зеленчуци и основни храни за последната седмица.

Състоянието на пазара е нормално и стабилно, обстановка е добра, не се очкват резки промени, е изводът на председателя на ДКСБТ.

Най-голямо е поскъпването на цените на брашното с 23,5%, хляба с 11%, ориза с 10,4%, кренвиршите с 28,6%, картофите с 25,2%, ябълките с 33,4%, лимоните с 20,9% и кафето с 10%. На годишна база поскъпването е със 7,1%. Това съобщиха от КНСБ във връзка с повишаването на цените в сравнение с месец юни миналата година в малката потребителска кошница.
Любослав Костов от КНСБ представи доклада за цените като каза:

„Няма накъде повече цените да растат. Нашата минимална заплата е една от най-ниските, покупателната способност на тази заплата е най-ниска. Достигнали сме средноевропейските цени и сме ги надминали. Апелирам, че сред млечните продукти КЗК трябва да се самосезира. Няма логика ние да имаме продукти, които са със 125 процента повече“.

От КНСБ апелираха всички търговци да показват произхода на продуктите и това производителя да показва производствените цени на стоките.

„Брашното и хляба са ни най-скъпи в целия Европейски съюз, както и много други стоки като олиото, яйцата в сравнение със страни, които имат далеч по-високи доходи. 66% е БВП на глава от населението. Цените на млякото, сиренето и яйцата на 125% от средноевропейските стойности. Масово цените на всички стоки от малката кошница като ниво спрямо средноевропейските стойности е значително по-високо от нашите доходи. Трябва да работим за вдигането на доходите. Нивата на цените и тяхното поскъпване е много по-близо до средноевропейските”, добави Костов.

Анкети