Мрежата
Виненият и биреният сектор носят още тревоги за Германия

От блога на Апостол Апостолов:
Изпадналата в продължение на две години Германия има нови главоболия с два от водещите сектори – на бирата и виното. Производители обявиха, че са крайно притеснени за бизнеса си, след като разбраха за вносните мита на Доналд Тръмп. Първоначално той обяви, че ще ги въведе от 2 април, но впоследствие направи 90-дневна паузa.
Сред най-засегнатите и широки клонове отвъд Океана са производителите на световноизвестната марка „Карлсберг“, техни колеги от винения сектор, както и обувната индустрия.
Германската продукция е била за САЩ най-големият през 2024 г. на стойност 253 милиарда евро. Въведените мита ще се отразят негативно както за европейските производители, така и американските потребители, коментира пред „Ройтерс“ Роджър Вегнер, койтое председател на Асоциацията на пивоварните износители на немски бири.
Зa германския производител Томас Лоузен "това ще бъде горчиво хапче за преглъщане". Въпреки тежката ситуация той и неговите колеги не смятат да вдигат белия флаг и ще продължат начертаната си стратегия в САЩ с отваряне на нови магазини.
Сигналите за отлагане на новите мита с месец и половина, обявените контрамерки от страна на Европейската комисия идват на фона на обявените прогнози на Deutsche Bank, че има голям риск Германия да се окаже в рецесия за трета поредна година. Германско проучване прогнозира свиване на германския БВП с 1,2 процентни, пишат по темата нидерландските медии. Развитието на тяхната съседка се следи под лупа, тъй като е най-близкият и ключов партньор. Отношенията между двете страни са толкова близки и важни, че даде повод на един депутат да произнесе фразата, кихне ли се Германия, се поглежда дали не е настинала и Нидерландия.
Ако Тръмп продължи с 20-процентните си мита за всички стоки от ЕС и много по-високите мита за много други страни, размерът на икономиката в ЕС ще се свие с 0,6% през следващите три години, заяви еврокомисарят Валдис Домбровскис след среща на финансовите министри на ЕС.
Ако Тръмп се придържа към 10-процентно увеличение, европейската икономика ще падне с 0,2%, а световната - с 1,2%. Това е видно от симулациите на Европейската комисия.
Прогнозите не отчитат допълнителна загуба на доверие сред инвеститорите и компаниите в икономиката на САЩ, отбеляза Домбровскис. Според него това може да има допълнителни негативни икономически последици.
Търговската война между САЩ и Китай също оказва отрицателно въздействие върху икономическия растеж в световен мащаб. Също и в Европа.