Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Застраховане
  3. Експерти: Киберзастрахователният пазар расте, нови участници могат да свалят премиите

Застраховане

Експерти: Киберзастрахователният пазар расте, нови участници могат да свалят премиите

Експерти: Киберзастрахователният пазар расте, нови участници могат да свалят премиите - Tribune.bg
Снимка:
© pixabay

Киберзастрахователният пазар расте, а влизането на нови участници на пазара могат да свалят цените на застрахователните премии, коментират експерти.

„Пазарът на киберзастраховане е готов за значителен растеж през следващите няколко години, тъй като кибератаките продължават да нарастват като брой и сложност с потенциал да причинят значителни финансови и репутационни щети и да нарушат бизнес операциите“, казаха от Moody's в свой анализ.

Застрахователите виждат силно потенциално по-нататъшно търсене на техните киберпредложения. В същото време навлизането на нови играчи на пазара ще свали цените на полиците. Мултинационалният застрахователен гигант Munich Reinsurance Company по-рано тази година установи, че 87% от бизнес ръководителите не смятат, че компаниите са адекватно защитени срещу онлайн заплахи ( бел.ред. изследването е направено сред 7500 ръководители от ниво С).

Според експертите именно опасенията от атаки ще тласнат пазара нагоре, като изчисленията им показват, че се очаква до 2027 година той да достигне до 29 млрд. долара. През февруари Munich Re съобщи, че е регистрирала приходи от 2 милиарда долара от киберпремии. Компанията посочи още, че нейният киберзастрахователен бизнес все още не е генерирал загуба от застраховане.

Ransomware, атаките за компрометиране на бизнес имейли и кражбата на данни „ще останат основните двигатели на загубите за собствениците на риск и киберзастрахователите“, коментираха още от Munich Re.

„Значителният потенциал за растеж ще бъде стимулиран по-специално от повишените изисквания за докладване и регулации, които надхвърлят законите за защита на данните“, се посочва още в доклада на застрахователното дружество.

Въпреки че все повече организации търсят киберзастраховането, за да управляват по-добре риска си, „все още има дълъг път за преодоляване на разликата между застрахованите загуби и икономическите загуби“, казват от Munich Re.

Неотдавнашното глобално прекъсване, предизвикано от дефектна софтуерна актуализация на CrowdStrike, която доведе до срив на 8,5 милиона Windows хоста, показа проблемите на взаимосвързаността на днешните системи и вериги за доставки.

За застрахователите прогнозирането на вероятността и въздействието на мащабни атаки или прекъсвания остава предизвикателство.

„Кибер моделирането е напреднало, но рисковете непрекъснато се развиват, което създава несигурност“, се казва в анализа. „Неотдавнашните големи загуби и атаки по веригата на доставки ще наложат по-нататъшно изследване на езика на политиката, агрегирането на рисковете и практиките за моделиране“, извън това, което вече предизвика войната в Украйна.

Munich Re каза, че изграждането на точни модели остава сложно поради липсата на солидни данни, въпреки големи прекъсвания или пробиви.

Киберзастрахователният пазар все още не е зрял, посочиха от Moody's. Освен това много кибер рискове остават недостатъчно застраховани или незастраховани, което може да доведе до значителни рискове за бизнеса и световната икономика, посочиха те.

Застрахователите реагират на тези несигурности чрез изключения за събития, свързани с войната или около други системни събития“, предупредиха от Moody's.

Неотдавнашното прекъсване на CrowdStrike подчертава разликите между киберзастрахователното покритие и действителните щети. Специалистът по моделиране на риска от прекъсване на облака и агенцията за застраховане Parametrix Solutions заяви, че една четвърт от 500-те най-печеливши публично търгувани компании в САЩ са били засегнати от прекъсването и колективно ще претърпят 5,4 милиарда долара преки загуби в резултат на това. Застрахователите, прогнозираха, ще покрият само 400 милиона до 1,5 милиарда долара от тези загуби.

Йоахим Венинг, председател на управителния съвет на Munich Re, каза, че застрахователите никога няма да могат да управляват риска, който представляват най-вредните, катастрофални видове кибер събития и че за това ще е необходимо участие на правителствено ниво.

„Политиците в Германия и Европа като цяло трябва да обсъдят такъв предпазен механизъм; диалог за това вече е в ход в Съединените щати“, посочват от компанията.

Анкети