Застраховане
Застрахователите изплащат на невиновните водачи по-малки суми от реалните щети
Обезщетенията, изплащани на невиновните водачи, често са в пъти по-малки от реално понесените щети. За да се реши този проблем, Наредба №24 от 2006 г. за задължителното застраховане трябва да се актуализира, алармират от Асоциация „Активни потребители“.
В асоциацията са постъпили сигнали от граждани срещу застрахователи, които изплащат по-малко пари при щети от пътнотранспортно произшествие по застраховка „Гражданска отговорност“. Оплакването е, че стойността на щетите, нанесени на автомобила, и изплатеното от застрахователя се разминават съществено. При настъпване на имуществени и неимуществени щети, вследствие на ПТП, застрахователното дружество по застраховка „Гражданска отговорност“ на виновния водач следва да покрие вредите, причинени на невиновния участник в инцидента.
Един от получените сигнали е свързан с изплащане на обезщетение, което е три пъти по-ниско от реалните вреди, които потребителят е понесъл. Става въпрос за удар в задната част на автомобила на потребителя, като вследствие на това бронята е била повредена и е подлежала на ремонт. Потребителят не е имал вина и следователно обезщетението на застрахователя трябва да е в пълна сума. Стойността за поправка на такъв детайл струва при настоящите цени около 300 лева, но въпреки това на потребителя са изплатени 106,28 лева. При обжалване на това решение застрахователят твърди, че стриктно е спазил правилата на дружеството и е изчислил обезщетението съгласно действащата методика.
В Кодекса за застраховането е застъпено общото положение, че застрахователят трябва да заплати обезщетение, което е равно на действително претърпените вреди към деня на настъпване на събитието. Предвижда се препращане към нарочна наредба, с която да се създаде определена методика за изчисляване на щети, когато не са представени фактури от потребителя. Тази методика не отразява актуалните пазарни цени, обясняват от асоциацията.