Застраховане
Застрахователният пазар у нас запазва стабилността си
Запазва се установеният през годината темп на стабилно развитие на застрахователния пазар, показва редовният пазарен анализ на Асоциацията на българските застраховател (АБЗ), базиран на данните на Комисията за финансов надзор (КФН) за деветмесечието на годината. Това съобщиха от АБЗ.
Общо за застрахователния пазар премийният приход към края на септември достига 2 648 милиона лева, като ръстът на годишна база спрямо септември 2021 г. е 8,4 на сто. Изплатените обезщетения са с 9,3 процента по-високи спрямо същия период на м. г. и възлизат на 1 051 милиона лева.
Пазарът на общо застраховане постига ръст на премийния приход от 10,1 процента на годишна база и към септември е 2 206 милиона лева. Изплатени са обезщетения за 859 милиона лева, като изменението на годишна база е 7,7 процента. Автомобилното застраховане остава силно доминиращо, като двете водещи бизнес линии - застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите и Каско, формират 68 на сто от премийния приход в общото застраховане, показват данните в анализа.
При застраховка „Гражданска отговорност на автомобилистите“ се запазва трендът от летните месеци на отрицателен прираст на годишна база на премийния приход. от АБЗ посочват, че основният фактор за това са постоянно намаляващите ценови равнища на премиите по застраховката през първите девет месеца на годината. Към септември при застраховка „Гражданска отговорност“ се отчита отрицателен ръст от -1,41 процента при събран приход в размер на 872 милиона лева, а изплатените обезщетения възлизат на 465 милиона лева. При застраховка "Каско" се запазва темпът на растеж от предходните месеци, като към септември се отчита ръст на премийния приход от 15,3 на сто при събрани премии в размер на 613 милиона лева. Ръстът на изплатените обезщетения е 13,2 на сто, близък до този на приходите, отчитат от АБЗ.
Пазарните данни очертават тенденция на нарастване на премийния приход на годишна база по застрахователни бизнес линии, свързани с транспорта – „Релсови превозни средства“ с 20,3 на сто, „Плавателни съдове“ с 42,5 на сто, „Летателни апарати“ с 30,7 на сто, като най-висок е прирастът по застраховка „Товари по време на превоз“ (Карго) от 98 процента. От АБЗ посочват, че сред причините за това са увеличение на транспортната дейност у нас, в резултат на активизиране на икономическата дейност, както и на промени във веригите на доставки, основно заради войната в Украйна.
От асоциацията отчитат още повишение от 3 процента на общо премийния приход по бизнес линията „Пожар и природни бедствия“ в сравнение със същия период на предходната година. По-добри темпове на ръст се регистрират по застраховка „Пожар и други опасности“ – ръст от 10,5 процента при събрани премии от 83 милиона лева, и по застраховка „Кражба, грабеж, вандализъм“, където има ръст от 17,7 процента и приход от 19 милиона лева.
Земеделските застраховки заемат незначителен дял от премийния приход по общо застраховане, като той остава на същите нива като предходната година – към септември ръстът е един процент, а събраният премиен приход е 14,8 милиона лева, а същевременно изплатените обезщетения растат с 13,3 процента на годишна база, показва анализа на АБЗ.
Според данните към септември се запазва нивото на обема на животозастраховането от предходната година, с минимален ръст от 0,8 на сто при събран премиен приход от 443 милиона лева. Изплатените обезщетения възлизат на 192 милиона лева, със 17 процента повече спрямо същия период на 2021 г. По-значителен ръст от 14 на сто на годишна база има по линия на рисковите животозастраховки при събрани премии от 74 милиона лева, отбелязват от АБЗ като посочват, че това може да се свърже до известна степен с динамиката на пазара на недвижими имоти и изискването на банките за сключване на такава застраховка при получаване на ипотечен кредит.
От АБЗ отбелязват още, че се запазва тенденцията на повишен интерес към здравните застраховки. Общо за пазара по линия на застраховка "Заболяване" премийният приход към септември възлиза на близо 146 милиона лева, като ръстът на годишна база е 20 процента. Изплатени са обезщетения в размер на 75 милиона лева, което е с 23 процента повече в сравнение със същия период на 2021 г., пише в анализа на АБЗ.