Анализи
18 годишен връх: Държавният дълг на най-бедните страни възлиза средно на 72 % от БВП
26-те най-бедни икономики в света са изправени пред най-значителното дългово бреме от 2006 г. насам, обяви Световната банка в нов доклад.
Държавният дълг в тези страни, в които живее около 40 % от населението на света, сега възлиза средно на 72 % от БВП - 18-годишен връх - заяви базираният във Вашингтон кредитор за развитие.
В същото време размерът на международната помощ, която те получават като дял от икономическото си производство, се е свил до най-ниското си ниво за последните две десетилетия.
„Има много неща, които икономиките с ниски доходи могат - и трябва - да направят сами за себе си“, каза в изявление заместник-главният икономист на Световната банка Айхан Косе. „Но тези икономики се нуждаят и от по-силна помощ от чужбина.“
Икономиките с ниски доходи са взели големи заеми по време на пандемията от Ковид-19, което е довело до утрояване на първичните дефицити, заяви банката и добави, че много страни не са успели да „възстановят напълно“ тези дефицити. Близо половината от 26-те най-бедни икономики в света сега се намират в дългови затруднения или са изложени на висок риск от такива - два пъти повече, отколкото през 2015 г.
Световната банка заяви, че нейното звено за отпускане на заеми при облекчени условия, Международната асоциация за развитие (МАР), е осигурило „почти половината“ от цялата помощ за развитие, която тези икономики са получили през 2022 г. от многостранни организации.
„Във време, когато голяма част от света просто се отдръпна от най-бедните страни, МАР беше основният им спасителен пояс“, заяви главният икономист на Банката Индермит Гил. „Но ако искат да излязат от състоянието на хронична извънредна ситуация и да постигнат ключовите цели за развитие, икономиките с ниски доходи ще трябва да ускорят инвестициите с безпрецедентни темпове“, добави той.