Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Анализи
  3. Американските банки се готвят за свиване на печалбите и рецесия

Анализи

Американските банки се готвят за свиване на печалбите и рецесия

Американските банки се готвят за свиване на печалбите и рецесия - Tribune.bg
Снимка:
© pixabay

Американските банкови гиганти ще отчетат по-ниски печалби за четвъртото тримесечие тази седмица, тъй като кредиторите трупат средства за черни дни, за да се подготвят за икономическо забавяне, което удря инвестиционното банкиране, съобщава Ройтерс.

Четирите банкови гиганта – JPMorgan Chase & Co (JPM.N), Bank of America Corp (BAC.N), Citigroup Inc (C.N) и Wells Fargo & Co (WFC.N) – ще отчетат печалби в петък.

Заедно с Morgan Stanley (MS.N) и Goldman Sachs (GS.N), те са шестте най-големи кредитори, които се очаква да натрупат общо $5,7 милиарда в резерви, за да се подготвят за провалени заеми, според междинните прогнози на Refinitiv. Сумата е двойно по-голяма от заделените преди година - 2,37 милиарда долара.

„Тъй като повечето американски икономисти прогнозират или рецесия, или значително забавяне през тази година, банките вероятно ще включат по-тежки икономически перспективи“, посочват анализатори.

Федералният резерв повишава агресивно лихвените проценти в опит да укроти инфлацията, ковто е близо до най-високата си стойност от десетилетия. Нарастващите цени и по-високите разходи за заеми подтикнаха потребителите и бизнеса да ограничат разходите си, което доведе до намаляване на печалбите на банките.

Шестте банки също така се очаква да отчетат средно 17% спад на нетната печалба през четвъртото тримесечие спрямо година по-рано, става ясно още от предварителните оценки на анализатори от Refintiv.

И все пак заемодателите могат да спечелят от нарастващите лихви, която начисляват на кредитополучателите.

Инвеститорите и анализаторите ще се съсредоточат върху коментарите на банковите шефове като важен показател за икономическите перспективи. През последните седмици множество  ръководители предупреждават за по-тежката бизнес среда, която накара фирмите да намалят възнагражденията, а някои дори да съкращават служители.

Goldman Sachs ще започне да освобождава хиляди служители от сряда. Morgan Stanley и Citigroup, наред с други, също съкратиха работни места след спад в инвестиционно-банковата дейност.

Тези ходове идват, след като търговците на Wall Street, занимаващи се със сливания, придобивания и първични публични предлагания, се сблъскаха с рязък спад в бизнеса си през 2022 г., тъй като нарастващите лихвени проценти разтърсиха световните пазарите.

Глобалните приходи от инвестиционно банкиране са спаднали до 15,3 милиарда долара през четвъртото тримесечие, което е спад от над 50% спрямо предходното тримесечие, според данни на Dealogic, цитирани от Ройтерс.

Потребителският бизнес също ще бъде ключов в резултатите на банките. Сметките на домакинствата бяха поддържани през по-голямата част от пандемията от силен пазар на труда и държавни стимули и докато потребителите като цяло са в добра финансова форма, все повече започват да изостават с плащанията.

„Излизаме от период на изключително високо кредитиране“, каза Дейвид Фенгер, старши вицепрезидент, група финансови институции, в Moody's Investors Service.

В Wells Fargo последиците от скандала с фалшиви акаунти и регулаторните санкции ще продължат да оказват влияние върху резултатите. Кредиторът очакваше да отчете разход от около 3,5 милиарда долара, след като се съгласи да уреди таксите за широко разпространено лошо управление на заеми за автомобили, ипотеки и банкови сметки с Бюрото за финансова защита на потребителите на САЩ.

Анализаторите също ще следят дали банки като Morgan Stanley и Bank of America записват някакви отписвания по заема от 13 милиарда долара за финансиране на покупката на Twitter от Илон Мъск.

По-общо казано, KBW индексът на банковите акции е нараснал с около 4% този месец, след като потъна с почти 28% през последната година, припомня Ройтерс.

Пазарните настроения претърпяха рязък обрат от обнадеждаващи към страховити през 2022 г., като някои големи банки биха могли да преодолеят най-ужасните прогнози, защото се отказаха от рискови дейности, пише Сюзън Рот Кацке, анализатор в Credit Suisse.

„Виждаме по-устойчива сила за печалба, след десетилетие на намаляване на риска“, пише тя.

Анкети