Анализи
Чехия ще строи нови ядрени блокове и казва сбогом на въглищата
Чехия планира най-късно до края на следващото десетилетие да се откаже от въглищните централи и ще залага все повече на атомната енергетика.
Амбициозният план в програмата на кабинета заяви премиерът Петр Фиала по време на пресконференция след подписване на договор с компанията Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP).
Южнокорейците спечелиха търг за изграждане на два нови реактора в АЕЦ „Дуковани“ . В конкурса на правителството те са били предпочетени пред френския държавен гигант EDF.
Проектът e за изграждане на два 1000-мегаватови блока в АЕЦ „Дуковани“, която е 70% собственост на ЧЕЗ. Всеки от блоковете се оценява на 200 милиарда крони (7,91 милиарда евро). Плановете са да бъдат пуснати в търговска експлоатация през 2038 година
„Корейската оферта беше по-добра на практика по всички оценени критерии“, аргументира се чешкият премиер, цитиран от АФП. Пред медиите Фиала разкри, че паралелно и ще се водят с тях преговори за други два нови блока в АЕЦ „Темелин“. Окончателното решение трябвало да се вземе до края на тази година.
Плановете за започване на строителството бяха обявени от чехите през миналата година. До есента на 2023 те вече бяха получили за търга обвързващи предложения от френските и южнокорейските участници в търга.
„Уестингхауз“ беше представила своите предложения за 5 блок на АЕЦ „Дуковани“ и необвързващи предложения за още 3 блока в АЕЦ „Дуковани“ и 2 в „Темелин“.
През февруари тази година обаче чешкото правителство променя условията по търга като прави задължителни обвързващите предложенията за 4 нови блока, Тогава става ясно, че „Уестингхауз“ отпада, тъй като не отговаря на необходимите условия.
„С успешни проекти в Южна Корея и Обединените арабски емирства, KHNP доказа, че строи навреме, качествено и по договорената цена. Вярваме, че KHNP е най-добрият вариант за Чешката република по отношение на навременното завършването на първият реактор до 2036 г. и енергийната сигурност“, коментира изпълнителният директор на KHNP Юхо Уанг.
KHNP допълва също, че реакторът APR-1000 вече е получил европейско сертифициране, както и че той вече е проектиран специално за износ в европейски страни и е локализиран, така че да отговаря на европейските условия и изисквания, базирани на най-новите стандарти на Международната агенция за атомна енергия и Западноевропейската ядрена асоциация регулатори.
От компанията заявяват, че сътрудничеството с чешки компании е дългосрочен приоритет, като вече са идентифицирани над 200 потенциални чешки доставчика и са подписани 50 меморандума за разбирателство.
През пролетта на 2024 г. и Европейската комисия одобри държавна помощ в подкрепа на чешкото правителство за строителството на новата АЕЦ.
Към настоящия момент около две трети от електроенергията в Чехия се произвежда от четирите блока ВВЕР-440 на АЕЦ „Дуковани“, които са в експлоатация от 1985-1987 г., както и от двата енергоблока ВВЕР-1000 на АЕЦ „Темелин“, пуснати в експлоатация през 2000 г. и 2002 г.
Изграждането на повече ядрени мощности е една от предпоставките страната да затвори въглищните мини през следващото десетилетие.
Плановете са едно, но фактите към настоящия момент говорят друго. Страната се намира в топ 3 по добив на въглища заедно с Германия и България. Дори през 2022 година с разрастване на конфликта в Украйна го е увеличила. За 2023 обаче отново е регистриран спад.
Официалната позиция е, че правителството ще затвори работещите въглища централи, но „при условие, че бъдат осигурени достатъчно заместващи мощности“.
Чехия има и планове за изграждане на малки модулни реактори.
Апостол Апостолов за БГНЕС от Брюксел