Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Енергетика
  3. Австралия отлага затварянето на най-голямата си въглищна електроцентрала

Енергетика

Австралия отлага затварянето на най-голямата си въглищна електроцентрала

Австралия отлага затварянето на най-голямата си въглищна електроцентрала - Tribune.bg
Снимка:
© Кадър YouTube/Origin Energy

Австралия забави затварянето на най-голямата си въглищна електроцентрала, за да преодолее празнината в капацитета, докато се стреми да увеличи възобновяемите източници.

Огромната електроцентрала Eraring в щата Нов Южен Уелс трябваше да затвори през 2025 г., но правителството на щата ѝ предостави още две години, като спасителен пояс на фона на задаващия се енергиен дефицит. Премиерът на щата Крис Мин каза, че отсрочката ще осигури надеждна енергия и електричество, „докато прехвърлим работната сила и икономиката към нетна нула“.

В своя фейсбук профил председателят на Законодателното събрание на Нов Южен Уелс Грег Пайп обясни, че споразумението е било неизбежна и разумна стъпка.

„Правителството обяви днес, че е постигнало споразумение с Origin Energy за удължаване на живота на Eraring Power Station до 2027 г. Вярвам, че това споразумение е неизбежно и е разумен резултат, който ще се справи с рисковете за енергийната надеждност и ще подкрепи местните служители и общността по време на този критичен момент на енергиен преход. Въпреки че е ясно, че трябва да преминем към възобновяема енергия възможно най-скоро, AEMO идентифицира потенциални рискове за надеждността, ако Eraring затвори през август 2025 г., както е планирано“, коментира Пайп в социалната мрежа.

По думите му електричеството от въглища става все по-нерентабилно и в резултат на това търговските оператори се изместват от пазара по-бързо от очакваното.  Въпреки наличието на много проекти за възобновяема енергия в страната, които са в процес на разработка, малко вероятно е те да бъдат готови до август 2025 г.

Сделката, постигната от правителството на Нов Южен Уелс и Origin, е разумна, смята Пайп. Той уточни, че удължаването е ограничено във времето с предвидени тавани на дължимите компенсации, сведени до произведената енергия, необходима за задоволяване на нуждите от електроенергия на държавата. По тази линия правителството също ще има право на дял от печалбата, ако Origin генерира печалба през финансовата година.

На този фон от Австралийската фондация за опазване на природата определиха Eraring като мръсна „трошачка за въглища“, която изхвърля почти три процента от общите емисии на парникови газове в страната.

„Летата в Нов Южен Уелс сега се характеризират с безпрецедентни наводнения, горещи вълни или смъртоносни пожари и това екстремно време се влошава от удължаването на живота на изкопаемите горива като въглищата“, се казва в изявление на фондацията.

Около 70 процента от доставената електроенергия в Нов Южен Уелс идва от четири остарели електроцентрали, захранвани с въглища. Планира се те да спрат да работят през следващите 10 до 15 години. Подобно на много страни, Австралия се опитва да примири дългата си зависимост от изкопаемите горива със смели амбиции да прегърне възобновяемата енергия. По-рано този месец федералният ковчежник Джим Чалмърс представи страната, която е един от най-големите износители на въглища в света, като пробуждаща се „суперсила за възобновяема енергия“.