Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Анализи
  3. Доц. Николай Вълчев: Офшорната вятърна енергия трябва да се припознае като сериозен източник

Анализи

Доц. Николай Вълчев: Офшорната вятърна енергия трябва да се припознае като сериозен източник

Доц. Николай Вълчев: Офшорната вятърна енергия трябва да се припознае като сериозен източник - Tribune.bg
Снимка:
© pixabay

Офшорната вятърна енергия трябва да се припознае като възможен сериозен източник на енергия. Това заяви в интервю пред БГНЕС доц. д-р Николай Вълчев, директор на Института по океанология към Българска академия на науките.

Според него офшорната вятърна енергия е важна, тъй като е един от възобновяемите енергийни източници.

„При тези източници има определена мода, като първо бяха вълните, но тъй като там технологиите не бяха толкова напреднали и е по-трудно в Черно море да се осъществи извличането на този тип енергия, затова на дневен ред са вече ветроцентралите и ветрогенераторите“, посочи ученият от БАН и добави, че те са по-лесни за извличане на енергия и по-лесни за използване в електроразпределителната мрежа.

„Проблемът при Черно море е, че има изключително голяма сезонна изменчивост на характеристиките както на вятъра, така и на вълните, така че плътността на ветровата енергия не е особено голяма като средни значения и като климатични значения и точно затова се разчита на едни по-напреднали технологични решения, които преодоляват този проблем по подходящия начин“, добави той.

Доц. Вълчев посочи, че в момента страната ни формира управленска визия и стратегия за внедряването на възобновяема енергия в Черноморския регион и развитие на този сектор. „Това е труден процес“ добави той.

Според него най-важната стъпка, която трябва да се предприеме за отключване на потенциала за офшорна вятърна енергия, е тя да се припознае като един възможен сериозен източник на енергия, който ще заеме определен процес от енергийните нужди на държавата.

Доц. Вълчев коментира и дали страната ни работи по задълбочаване на стратегическо партньорство с другите държави за развитие на сектора.

„Това е един процес, който търпи развитие. Доколкото ми е известно с Румъния сме в по-тесни отношения“, уточни той.

Черноморският регион е проблемен, особено в светлината на последните събития и поради това е нужна много повече и по-сериозна работа, за да може да се постигне по-пълно хармонизиране на стремежите на отделните държави и на възможностите на отделните държави, за да използват вятърната енергия, добави директорът на Института по океанология към БАН.

„Твърде рано е да кажем кога ще можем да използваме вятърната енергия напълно ефективно. Със сигурност тя представлява една добра възможност като алтернативен източник, като постепенно заема по-голям процент от енергийните потребности на населението“, заяви доц. д-р Николай Вълчев.

Анкети