Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Анализи
  3. Двойно спадна вносът на руски газ в ЕС за година

Анализи

Двойно спадна вносът на руски газ в ЕС за година

Двойно спадна вносът на руски газ в ЕС за година - Tribune.bg
Снимка:
© pixabay

Двойно е спаднал делът на внесения руски газ в Европа за една година. През 2021 той е бил 45%, докато след нахлуването в Украйна и наложените санкции от ЕС е спаднал до 24%, съобщи в аналитичен репортаж белгийската обществена телевизия VRT, посочва в блога си българският журналист живеещ в Белгия Апостол Апостолов.

От данни на „Евростат" става ясно, че делът на руското синьо гориво е драстично намалено за Белгия, която се преориентира към Норвегия, Нидерландия и Катар. Същевременно Москва продължава да поддържа приятелски отношения с Унгария, която през 2021 година е 95%  от газа е внесен „Газпром“, а нищожните 5% от други източници.

Изглежда топлите връзки между двете страни продължават да са все така силни, след като, въпреки санкциите на ЕС и заканите на САЩ, външният министър на Украйна Петер Сиярто се срещна с Алексей Лихачов от руската държавна корпорация, за да парафира нови дългосрочни договори за газ и в областта на ядрената енергетика. 

 При визитата си унгарският външен министър е постигнал договорка  „Газпром“ да достави допълнителен газ на Унгария през 2023, допълва „Ройтерс“. Точно колко е допълнителното количество не е станало ясно.

„Газпром ще разгледа възможността да достави допълнителни договорни обеми природен газ на Унгария през 2023 г. и да приложи отложено плащане за тези доставки“, се казва в лаконичното изявление на руската корпорация.

След избухване на руско-украинския конфликт страните в Западна Европа положиха сериозни усилия да се откажат от руския газ, докато Унгария получава 4,5 милиарда кубически метра газ годишно от Русия съгласно 15-годишно споразумение, подписано през 2021 г.

Газът преминава основно през газопровода „Турски поток“, което позволява на Москва да заобиколи Украйна, за да пренася руски газ за Южна Европа.

По време на срещата Александър Новак е успокоил унгарския министър, че доставките на газ по газопровода „Турски поток“ ще бъдат без прекъсвания.  Поводът е, че газопроводът ще бъде спрян за поддръжка от 5 до 12 юни, според информация, публикувана по-рано от българския газопреносен оператор „Булгартрансгаз“.

Унгарският дипломат съобщи още, че „Росатом“ се е съгласила да промени договора, първоначално подписан през 2014 г., за разширяване на унгарската атомна електроцентрала „Пакш“. Корпорацията получи договор за изграждане на два 1,2-гигаватови реактора ВВЕР към съществуващите четири реактора без международен търг.

Сиярто увери, че договорите за строителство и финансиране на дълго отлагания проект ще бъдат променени и че Европейската комисия също ще трябва да одобри промените. Той обаче не даде повече подробности.

Съединените щати не са доволни от тази визита. Дипломатически източници разкрили пред кореспондента на белгийската телевизия, че Вашингтон дори подготвял санкции срещу висши унгарски служители.

Унгария е член на Европейския съюз и на НАТО, но унгарският премиер Виктор Орбан и руският президент Владимир Путин винаги са имали добри отношения. Откакто Русия нахлу в Украйна, Унгария многократно е блокирала санкциите срещу Москва, припомня медията.

Руско-китайската съвместна компания Yamal LNG , в която дял има и френската TotalEnergies пък доставя втечнен газ за Китай, Япония, Южна Корея, Индия и Пакистан. Нейният ледоразбивач „Владимир Воронин“, един от 300-те във флота, също акостира в Зеебрюге.

Известно е партньорството на белгийския оператор Fluxys с руснаците. Попитани по време на пресконференция дали биха прекратили договора си с руската страна,  отговорът е, че пристанището е с отворен достъп съоръжение и че по закон клиентите не могат да бъдат дискриминирани.

Освен в Унгария руското синьо гориво продължава да си проправя път и през белгийска територия чрез пристанището Зеебрюге. През миналата година оттам са преминали 4,3 милиона кубически метра като почти цялото количество е било за страни от ЕС.

Анкети