Анализи
ФАО: Цените на храните са се понижили с 13,7% през 2023 г.
Световните цени на хранителните продукти спаднаха през 2023 г., като при зърнените култури и маслата спадът е значителен, тъй като опасенията за доставките намаляват, съобщи Организацията по прехрана и земеделие на ООН.
Като цяло световните цени на хранителните стоки намаляха с 13,7% през 2023 г. спрямо предходната година, съобщи базираната в Рим ФАО.
Индексът на цените на зърнените култури на ФАО се понижи с 15,4%, „отразявайки доброто снабдяване на световните пазари“ в сравнение с 2022 г., когато цените се повишиха след нахлуването на Русия в Украйна, основен износител на зърно, предаде АФП.
Докато опасенията за предлагането намаляха при пшеницата и царевицата, обратното се случи при ориза поради въздействието на метеорологичното явление Ел Ниньо и ограничаването на износа от страна на Индия. Цените на ориза скочиха с 21% през миналата година.
Индексът на цените на растителните масла отбеляза най-големия спад през миналата година, спадайки с 32,7%, благодарение на подобрените доставки и намаленото им използване за производство на биогорива.
От друга страна, цените на захарта като цяло скочиха с 26,7%, въпреки че отстъпиха от високите си стойности през декември благодарение на засилването на износа от Бразилия и намаленото използване за биогорива.
Макар че общият индекс на ФАО спадна, потребителските цени на храните в много страни се повишават, често по-бързо от общия темп на инфлация.
„Фактът, че цените на хранителните стоки спадат, не означава непременно спад в цените на храните“, отбеляза икономистът и специалист по хранителната промишленост Бруно Парментие.
Индексът на ФАО измерва цените на стоковите пазари, а за да се пренесат по рафтовете на супермаркетите, може да мине известно време. Те представляват само част от разходите за преработени крайни продукти.
„Брашното представлява само 4-8% от цената на една багета", казва Парментие. „По-голямата част от нея е цената на труда и производствените разходи“, като енергия, вода и наем, добави той.