Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Анализи
  3. Financial Times: Индия догонва Китай като най-голямата страна в индекса на развиващите се пазари

Анализи

Financial Times: Индия догонва Китай като най-голямата страна в индекса на развиващите се пазари

Financial Times: Индия догонва Китай като най-голямата страна в индекса на развиващите се пазари - Tribune.bg
Снимка:
© БГНЕС

Индия догонва Китай като най-голямата страна в индекса на развиващите се пазари, съобщи Financial Times.

Рязкото покачване на цените на акциите, продажбите на акции и ръстът на печалбите на индийските компании доведоха до това, че Индия заема малко под 1/5 от индекса на Morgan Stanley Capital International (MSCI) за развиващите се пазари. В същото време Китай спадна до 1/4 от повече от 40 % през 2020 г.

Според инвеститорите прегледът на индекса на MSCI, насрочен за следващия месец, може да издигне Индия до над 20 %, като задмине Тайван и постави Индия непосредствено зад Китай.

Намаляването на разликата се превърна в един от най-големите проблеми за инвеститорите в развиващите се пазари тази година. Предприемачите обсъждат дали да вложат капитал във вече нагорещения индийски пазар или в китайски акции, които са сравнително евтини, но са засегнати от икономическо забавяне.

„Двете консенсусни сделки на развиващите се пазари днес са „дълга Индия (инвеститорки термин за очакван ръст – бел.ред.), къса Китай (термин за очакване на спад на цента – бел.ред.)“,“ каза Варун Лайджауала, мениджър на портфейл за развиващите се пазари в NinetyOne.

„Разликата в оценките между тези два пазара е толкова голяма, колкото никога досега“, добави той.

Индийските акции се търгуват на цена, която е 24 пъти по-висока от очакваната печалба през следващата година, докато тази в Китай е само 10 пъти по-висока.

Промяната също така подчерта силата на индексите на развиващите се пазари, независимо дали чрез насочване на милиарди долари в пасивни потоци, проследяващи индексите, или чрез подтикване на активните мениджъри да калибрират експозицията си спрямо установени бенчмаркове.

„Преди 10 – 11 години Индия представляваше 6-7% от индекса. Сега тя е близо 20%“, каза Кунджал Гала, ръководител на глобалните развиващи се пазари във Federated Hermes.

„Тъй като индийските акции вече са сравнително скъпи, промяната в индекса „поставя интересна дилема пред дългосрочните инвеститори като нас или инвеститорите, които са по-фокусирани върху оценките на маржа на сигурност“, добави Гала.

„В момента сме леко подценени по отношение на Индия, не защото не харесваме Индия като страна от макроперспектива, а поради този фокус върху маржа на сигурност или опитите за изкупуване на акции на цени, които са много по-ниски от присъщата им стойност“, подчерта тя.

„Вътрешният приток към фондовете за дялово участие беше решаващ фактор. Средногодишният нетен вътрешен поток в акции е бил 12 млрд. долара между 2016 и 2020 г. В периода 2021-2023 г. тези годишни потоци са набъбнали до 29 млрд. долара“, каза Лайджауала.

Въпреки скептицизма по отношение на устойчивостта на тези потоци и оценки, част от дилемата за инвеститорите е, че в миналото е било много скъпо да пропуснат индийските акции.

През последните десетилетия Индия е сред най-добре представящите се пазари в света в местна валута и не отстъпва на пазарите в САЩ в доларово изражение.

Според Викас Першад, портфолио мениджър в M&G Investments, Индия е най-добрият пазар в света за т.нар. „multi-baggers“ или акции, които са поскъпнали поне 10 пъти.

„Един от най-неподходящите финансови показатели навсякъде, но особено в Индия, е едногодишното съотношение между цена и печалба. Ето защо в продължение на 20 години инвеститорите пропускат възвръщаемостта в Индия“, каза Першад.

Въпреки че печалбите на индийските компании се покачват, темпът не е по-бърз от този на другите развиващи се пазари.

„Ръстът на печалбите в Индия всъщност е обикновен“, твърди Сунил Тирумалай, глобален стратег за развиващите се пазари в UBS.

Но докато оценките на китайските компании се понижиха през последните няколко години, в Индия се случи обратното, отчасти благодарение на бума на инвестициите в търговията на дребно.

Много индийски домакинства влагат пари в местни акции, за да компенсират ниските лихвени проценти, които в най-добрия случай се равняват само на официалната инфлация.

Покупките на вътрешния пазар, често чрез автоматизирани месечни преводи към фондове, управлявани от големи банки като ICICI, лесно се противопоставиха на отдръпването на чуждестранните институции от Индия.

„Чуждестранната собственост е спаднала до 11-годишно дъно“, смята Тирумалай.

„Като цяло глобалните инвеститори все още са с недостатъчно тежест в Индия, отчасти заради оценките“, заяви Вивиан Лин Търстън, портфолио мениджър в William Blair Investment Management.

„Тъй като тежестта на Индия се увеличава, за инвеститорите става все по-трудно да намират атрактивни стойностни акции в Индия или ще трябва да преосмислят показателите си за оценка“, добави тя.

След експанзията на листваните в континенталната част на страната компании през 2019 г. тежестта на Китай в индекса рязко нарасна през следващата година. Дори и тогава акциите от континенталната част на страната все още не са напълно включени.

„Исторически погледнато, винаги когато държавите са достигнали 25% в индекса на MSCI, те са имали склонност да отстъпват от високите си стойности“, каза Джитания Кандхари, управляващ директор в екипа за акции на развиващите се пазари в Morgan Stanley Investment Management.

Анкети