Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Технологии
  3. Индия стана втората държава със собствена станция за изследване на черни дупки

Технологии

Индия стана втората държава със собствена станция за изследване на черни дупки

Индия стана втората държава със собствена станция за изследване на черни дупки - Tribune.bg
Снимка:
© Кадър/ISRO

Индийска организация за космически изследвания (ISRO) успешно изстреля в космоса ракетата носител PSLV-C58, която изведе в орбита сателита XpoSat.

XPoSat е втората в света сателитна мисия, посветена на правенето на рентгенови поляриметрични измервания, отбелязват от ISRO. Ракетата е изстреляна от космодрума на остров Шрихарикота в Бенгалския залив, където се намира Космическият център Сатиш Дхаван.

Целта на операцията е изучаването на черни дупки. Рентгеновият поляриметър сателит (XPoSat) е първата мисия на Индия, посветена на анализа на поляризацията на рентгеновите лъчи, излъчвани от ярки небесни източници в средночестотната лента.

Сателитът носи два полезни товара - индийски рентгенов поляриметър (POLIX) и рентгенова спектроскопия и синхронизация (XSPECT). Те са разработени от Raman Research Institute и UR Rao Satellite Center, и двата разположени в Бенгалуру.

Благодарение на успешното изстрелване на XPoSAT, Индия стана втората страна след САЩ, разполагаща със станция за изследване на черни дупки и неутронни звезди, посочват от Индийската космическа агенция.

Анкети