Анализи
Финансист: Въвеждането на 15% корпоративен ще изгони чуждестранните инвеститори
Финансистът Любомир Дацов коментира пред Bulgaria ON AIR обсъжданото въвеждане на 15% глобален минимален корпоративен данък от началото на 2024 г. по силата на директива на Европейския съюз. Той се отнася за големи местни компании с оборот над 750 млн. евро, както и за дъщерни дружества на големи международни групи.
„Това действие казва довиждане на плоския данък, прави делене на бизнеса на малък и голям. Защо някой ще продължи да инвестира в България? И без това нямаме други предимства, все по-малко големи инвеститори ще идват. За да вземеш едни пари, убиваш икономика. Данъците трябва да са неутрални, да се стимулират хората да работят“, призова финансистът.
По думите му се прави опит за отнемане на базови свободи, за да е по-удобно на данъчните. Той призова да се прави разлика между принудителни административни мерки и такива за стимулиране на плащанията по банков път.
„Ако иска някой да върви държавата напред, този уклон на полицейщина в икономиката - когато въвеждаш безсмислено самоконтролни мерки, ще доведе до влошаване на бизнес средата. Това увеличава разходите за бизнеса, без да се каже какви ще са ползите“, категоричен е Дацов.
Очакванията му са, че ефектът от въвеждането на така наречения „бонус-донос“ ще е нулев. Дацов подчерта, че тази година държавата има влошени резултати на събираемостта на приходите. А дефицитът, който вижда като правилен за залагане в Бюджет 2024, трябва да е е 0,5-1% от БВП.
„Еврозоната е действителният интерес на държавата. Въпросът е как го разбираш - не да правиш имитация на реформи, в бюджета няма структурна реформа. Еврозоната е структурни реформи, които водят до определени резултати. Свидетели сме на политическо говорене без покритие“, категоричен беше гостът.
Относно предложението прагът за плащания в брой да бъде намален наполовина - от 10 хил. на 5 хил. лв. Дацов е категоричен, че това не е е редно да се определя от административен орган.
„Изборът по какъв начин да плащаш е човешки избор. Това е въпрос на свобода и работата на данъчните е да намерят пътища да си вършат ефективно работата, но не за сметка на ограничаването свободите на хората. Въпросът е принципен - това е право на човек, това са твоите пари, твоят труд и никой не трябва да го определя“, коментира финансистът.